Inne

05.04.2018

Muzeum Częstochowskie pokaże sprzęty używane w minionym stuleciu

Wyroby z drewna i wikliny - maselniczki, sitka i tary. Fot. NAC Wyroby z drewna i wikliny - maselniczki, sitka i tary. Fot. NAC

Sprzęty gospodarstwa domowego, używane w minionym stuleciu przez częstochowian chce zaprezentować Muzeum Częstochowskie na specjalnej wystawie, organizowanej z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Muzealnicy apelują do mieszkańców, by na potrzeby ekspozycji udostępnili ciekawe przedmioty, które można określić jako „retro” - np. stare narzędzia majsterkowiczów, sprzęt używany w kuchni lub komputery sprzed lat.

„Na to stulecie składały się nie tylko czyny heroiczne, zdarzenia zapisywane w annałach. Ten czas wypełniał się również, a może przede wszystkim, w szarej codzienności Polaków. Postanowiliśmy więc jubileusz uczcić wystawą prezentującą sprzęty gospodarstwa domowego używane w stuleciu” - wyjaśnił Tadeusz Piersiak z Muzeum Częstochowskiego.

Zaapelował do częstochowian, by przejrzeli domowe pamiątki przechowywane często na strychach lub w piwnicach. „Na pewno znajdą tam przedmioty niegdyś codzienne; dziś egzotyczne - szczególnie dla młodego i najmłodszego pokolenia. Mogą to być tary czy maselnice, ręczne wiertarki używane przez rzemieślników czy wasserwagi, liczydła i ołówki kopiowe, ale np. komputer Atari lub ręczna maszyna licząca też będą mile widzianymi eksponatami” - dodał Piersiak.

Wystawa przedmiotów, których częstochowianie używali przez dziesięciolecia, zostanie otwarta latem w Zagrodzie Włościańskiej w parku im. Staszica. Ze względu na szczupłość miejsca w tym budynku na ekspozycję trafią tylko najcenniejsze z historycznego punktu widzenia i najlepiej zachowane rzeczy. Na eksponaty Muzeum czeka do 8 maja.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

edytor: Paweł Tomczyk

kon/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL