Walka o niepodległość 1914-1918

20.01.2018

Muzeum Lubuskie zachęca do współpracy przy organizacji wystawy o godle RP

Godło Rzeczypospolitej Polskiej. Fot. PAP/R. Guz Godło Rzeczypospolitej Polskiej. Fot. PAP/R. Guz

Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp. przygotowuje wystawę „Twój Znak – Twój Dom. Wizerunek Orła Białego w polskiej świadomości zbiorowej” z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Przy jej organizacji liczy na pomoc mieszkańców.

„W tym roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, co zainspirowało nas, by zaprosić mieszkańców regionu do wspólnego przygotowania tej wystawy” – powiedziała Anna Suchecka z Muzeum Lubuskiego.

Dodała, że na wystawie zostaną zaprezentowane wyjątkowe eksponaty, zawierające motyw polskiego godła w odsłonach mało znanych, począwszy od 1918 r. Muzealnicy proszą mieszkańców o przeszukanie domowych zbiorów i wypożyczenie przedmiotów wpisujących się w duch tej ekspozycji.

„Mogą to być wyroby rzemiosła artystycznego, wydruki z motywem Orła Białego, pocztówki, śpiewniki patriotyczne, pamiątkowe medale, okolicznościowe przypinki i odznaki (z wyjątkiem wojskowych) czy inne pamiątki patriotyczne z wizerunkiem naszego godła” – wyjaśniła Suchecka.

Zgłoszenia będą przyjmowane do końca maja br. Należy kontaktować się z kustoszem działu techniki i militariów Muzeum Lubuskiego.

Otwarcie wystawy w Spichlerzu (obiekt Muzeum Lubuskiego) ma nastąpić tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości. Ekspozycja zostanie zamknięta uroczystym finisażem w połowie przyszłego roku. Po nim wypożyczone pamiątki wrócą do właścicieli.

Każdy wytypowany do pokazania na wystawie przedmiot zostanie uhonorowany przez muzeum pamiątkowym Certyfikatem Roku Niepodległościowego oraz przysługującym jego właścicielowi przywilejem darmowego rocznego wstępu do wszystkich obiektów instytucji.

"Oczywiście wszystkim zabytkowym depozytom muzeum zapewni maksymalną ochronę i bezpieczeństwo przechowywania” – zaznaczyła Suchecka. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

edytor: Anna Mackiewicz

mmd/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL