Religia

09.03.2018

Muzeum papieskie w Wadowicach otrzymało mundur gwardzisty

Gwardia szwajcarska na dziedzińcu św. Damazego w Watykanie. Fot. PAP/J. Bednarczyk Gwardia szwajcarska na dziedzińcu św. Damazego w Watykanie. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Oryginalny mundur członka Gwardii Szwajcarskiej, która chroni papieży, otrzymało w depozyt Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Jeszcze w tym roku trafi na ekspozycję – powiedział w piątek dyrektor placówki ks. Jacek Pietruszka.

„Mundur, taki sam, jakiego używają aktualnie Gwardziści Szwajcarscy w Watykanie, przekazał nam komendant tej formacji. (…) We współpracy z twórcami projektu muzealnej wystawy znaleźliśmy już miejsce, w którym zostanie on umieszczony. Prawdopodobnie już jesienią br. będzie go można zobaczyć w części przybliżającej pontyfikat Jana Pawła II” – poinformował dyrektor Muzeum.

Ks. Pietruszka dodał, że jest to kompletny mundur, łącznie ze szpadą.

Gwardia szwajcarska ochrania papieży od 1506 r. Liczy 110 żołnierzy. Mogą w niej służyć tylko kawalerowie, katolicy o nieposzlakowanej opinii.

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Ponownie zostało otwarte wiosną 2014 r.

Ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie rodziny. To pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża. Wśród eksponatów jest pistolet, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL