Powstanie Warszawskie

04.08.2019

Na Węgrzech wystawa zdjęć z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

Wystawę zdjęć z Powstania Warszawskiego otwarto w niedzielę z okazji 75. rocznicy jego wybuchu w Domu Polskim w Budapeszcie. Prezentuje 35 fotografii wykonanych przez osoby, które brały udział w zrywie.

Ekspozycja przedstawia życie codzienne powstańców, ewakuację kanałami, przekazywanie wody, walki, a także zniszczenia w Warszawie.

CZYTAJ TAKŻE

Na zdjęciach można zobaczyć np. uzbrojonych powstańców ubranych w zdobyczne mundury niemieckie czy małą dziewczynkę klęczącą wśród prowizorycznych grobów przed jednym, podpisanym tylko: "Gospodyni z 2. piętra".

Na otwarciu wystawy byli obecni jej kurator Jan Bortkiewicz oraz Marek Natusiewicz z Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, przy wsparciu którego wystawę zorganizowano.

"Taką okrągłą rocznicę jak 75-lecie Powstania Warszawskiego musimy godnie zaprezentować" – powiedziała PAP dyrektorka Polskiego Ośrodka Kulturalno-Oświatowego w Budapeszcie Monika Molnar. Poinformowała, że zostanie wydany polsko-węgierski katalog z wystawy.

Bortkiewicz powiedział PAP, że ekspozycja była już prezentowana we Wrocławiu z okazji 70-lecia powstania, ale po raz pierwszy jest teraz przedstawiana w innym kraju. "Można powiedzieć, że to premiera zagraniczna tej wystawy" - zauważył.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ cyk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL