Najciekawsze eksponaty nabyte w ostatnich latach przez Muzeum Włókiennictwa w Łodzi znajdą się na wystawie przygotowanej z okazji 55-lecia placówki. Ekspozycja pt. "Pamięć utrwalona" zostanie otwarta w czwartek.
"Koncepcja wystawy zakłada pokazanie najciekawszych poznawczo i artystycznie nabytków muzeum z lat 2003-2014, które stanowią początek nowych, bądź rozszerzenie już istniejących kolekcji. Zaprezentowane eksponaty są – z konieczności – tylko niewielką częścią zgromadzonych zbiorów" - poinformowała kustosz Lidia Zganiacz.
Na jubileuszową ekspozycję złoży się około 600 różnorodnych obiektów, których wyboru dokonali kustosze odpowiedzialni za poszczególne działy, m.in. Historii Włókiennictwa, Technik Włókienniczych, Tkaniny Artystycznej, Ludowej i Przemysłowej, Działu Odzieży oraz Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej.
Jak zapewniają autorzy wystawy, wśród prezentowanych eksponatów znajdzie się wiele unikatów o szczególnej wartości. Jednym z nich jest najnowszy nabytek muzeum – złota, bogato zdobiona ornamentowym haftem, barokowa mitra z pasami biskupimi, której zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków ministra kultury oraz dotacji Miasta Łódź.
Z kolekcji tkaniny zabytkowej pokazany zostanie zespół żakardów ładowskich, przed i powojennych oraz kilimów – ze znanej pracowni w Oknie (XIX w.) i z okresu kilimowej mody (20–lecia międzywojennego). Będzie można obejrzeć tkaniny wzorzyste z XVII-XX w. oraz szale kaszmirskie i kaszmirowe (XIX-wieczne.).Na wystawie znajdą się archiwalia związane z kulturą i historią Łodzi oraz rozwojem przemysłu włókienniczego, m.in. projekty i plany Białej Fabryki Ludwika Geyera, w tym uznany przez ekspertów za niezwykle cenny projekt wschodniego skrzydła z 1886 r., a także kolekcja 2 litografii i 114 fotografii ze zbiorów Jerzego Grohmana. Litografie przedstawiają panoramę zakładów Karola Scheiblera z początku XX w., a unikalne fotografie pochodzą z lat 20. i 30. XX w. i dokumentują budynki, wnętrza hal fabrycznych oraz maszyny w zakładach K. Scheiblera i L. Grohmana.
"Koncepcja wystawy zakłada pokazanie najciekawszych poznawczo i artystycznie nabytków muzeum z lat 2003-2014, które stanowią początek nowych, bądź rozszerzenie już istniejących kolekcji. Zaprezentowane eksponaty są – z konieczności – tylko niewielką częścią zgromadzonych zbiorów" - poinformowała kustosz Lidia Zganiacz.
Wyeksponowane zostaną maszyny i przyrządy włókiennicze oraz katalogi i tkaniny pozyskane z łódzkich firm włókienniczych, które po 1989 r. uległy likwidacji. Zaprezentowane zostaną kapy pluszowe, tkaniny żakardowe oraz dywany – w tym projekty autorskie łódzkich artystów – projektantów tkanin przemysłowych, m.in. Bolesława Tomaszkiewicza, Haliny Ładanowskiej, Zofii Samoggy, Barbary i Henryka Kubików czy Zofii Rostad.Dopełnieniem kolekcji tkanin będzie ludowa twórczość rękodzielnicza, m. in. tkaniny wykonane w reaktywowanych technikach tkackich, takich jak "perebora" i "sejpak" oraz tkaniny podwójne.
W kolekcji współczesnej tkaniny artystycznej znajdą się przykłady tkanin unikatowych prezentowanych i nagradzanych podczas kolejnych edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi i na wystawach mu towarzyszących - Ogólnopolskiej Wystawie Tkaniny Unikatowej i Ogólnopolskiej Wystawie Miniatury Tkackiej. Są to prace wybitnych twórców zagranicznych (Petera Horna, Annie Vriezen)i zaliczanych do światowej czołówki polskich autorów, m. in. Włodzimierza Cygana, Jolanty Rudzkiej-Habisiak, Andrzeja Rajcha czy Konrada Zycha.
Jako osobny temat wystawienniczy potraktowano modę kobiecą i męską - od drugiej połowy XIX w. po czasy współczesne. Na wystawie znajdą się m.in. ubiory, które zdążyły już odejść w zapomnienie - matinka, mufka czy futro do sań, zwane "dachą". Obok ubiorów znanych światowych marek jak Chanel, Versace, Prada, pokazane zostaną projekty polskich firm (m.in. Telimeny, Wólczanki, Monnari). Odzieżowa konfekcja z minionych dziesięcioleci sąsiadować będzie z ubiorami unikatowymi autorstwa artystów plastyków i z wyrobami rzemieślniczymi.
Muzealne archiwum wyeksponuje medale Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi oraz rękopisy Krystyny Kondratiuk – założycielki i pierwszej dyrektor Muzeum. Z bogatej kolekcji biblioteki wybrane zostały interesujące obwoluty książek z przełomu XIX i XX wieku oraz ich ciekawsze karty.
Jak zaznaczyła kustosz, zdecydowana większość nabytków muzeum z ostatnich lat pochodzi od prywatnych darczyńców; wystawa jest formą podziękowania dla nich.
Ekspozycji towarzyszyć będzie obszerny katalog zawierający nie tylko opis wszystkich prezentowanych obiektów ale także materiały dotyczące 55-lecia powołania Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. (PAP)
agm/ par/