Przedmioty użytkowe związane z pojęciem rytmu, filmy i dokumenty związane z historią rozwoju sposobów mierzenia czasu, choreografią i muzyką można od piątku oglądać w Muzeum Sztuki w Łodzi na wystawie - Muzeum Rytmu. Ekspozycja wpisuje się w obchody 100 lat awangardy w Polsce.
Katarzyna Szklarek z Muzeum Sztuki informuje, że Muzeum Rytmu to projekt, w którym rytm staje się narzędziem badania "fundamentalnych podstaw nowoczesności oraz zmysłowej struktury czasu w doświadczaniu codzienności". Projekt zestawia sztukę współczesną i nowoczesną z badaniami etnograficznymi, kinem, muzyką i instrumentarium naukowym.
Ekspozycja, odwołując się do pism Henriego Lefebvre’a oraz Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego, opowiada m.in. o jednym z kluczowych dla modernizmu pojęciu, jakim jest rytm.
Kobro i Strzemiński w swoich pracach w latach trzydziestych ub. wieku postrzegali rytm, jako "sekwencyjny efekt zjawisk przestrzennych". Natomiast marksistowski socjolog i filozof Henri Lefebvre zaproponował m.in., aby "the Rhythmanalyst (analityk rytmu) wykorzystał ludzkie ciało, jako instrument do strojenia - metronom do wychwytywania rytmów z wnętrza ciała, przyrody i środowiska stworzonego przez człowieka".
Na ekspozycji pokazane są przedmioty użytkowe z różnych kręgów kulturowych, instalacje artystyczne, grafiki, rysunki, filmy i dokumenty związane z historią rozwoju sposobów mierzenia czasu, narzędziami do monitorowania pracy, choreografią i muzyką, które od wieków pozwalają człowiekowi doświadczać coraz bardziej złożonych rytmów.
Wystawa - Muzeum Rytmu, która prezentowana jest w Muzeum Sztuki (ms1) będzie czynna do 5 marca 2017 roku.
Ekspozycja została zorganizowana w ramach obchodów Stulecia Awangardy w Polsce odbywających się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.
To druga z kolei wystawa poświęcona historii awangardy, które Muzeum Sztuki - posiadające jedną z najstarszych na świecie kolekcji europejskiej sztuki awangardowej - zamierza zrealizować w roku jubileuszowym w swoich siedzibach w Łodzi. Na marzec przyszłego roku łódzcy muzealnicy zaplanowali także m.in. monograficzną wystawę twórczości Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego w Museo Reina Sofia w Madrycie; będzie to pierwsza prezentacja dorobku wybitnych polskich awangardzistów w muzeum tej rangi. (PAP)
jaw/ agz/