Kultura i sztuka po 1989 roku

15.04.2019

Nowożytne grafiki o tematyce architektonicznej na wystawie w Muzeum Architektury

„Dzieła Mistrzów Renesansu w grafice od XV do XVIII w.” „Dzieła Mistrzów Renesansu w grafice od XV do XVIII w.”

Ponad 50 grafiki z okresu do XVI do XVIII w., przedstawiających dzieła mistrzów włoskiego renesansu, można od poniedziałku oglądać na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu. To łącznie 56 miedziorytów i akwafort, które powstały w okresie od XVI do XVIII w. Przedstawiają one dzieła mistrzów włoskiego renesansu, a zostały wykonane przez rysowników i rytowników, pracujących dla ówczesnych, renomowanych wydawnictw.

Grafiki przedstawiają dzieła m.in. Michała Anioła, Rafaela Satni i Andrei Palladia. „Prawdziwą rzadkością jest wśród nich fantazja architektoniczna rytowana przez wielkiego prekursora Odrodzenia – Donata Bramantego” – podali twórcy ekspozycji. To jedyna w polskich zbiorach rycina Bramantego. Przedstawia najprawdopodobniej projekt scenografii, która powstała u schyłku mediolańskiego okresu działalności tego artysty.

Na wystawie można zobaczyć też m.in. grafiki odnoszące się do projektów bazyliki św. Piotra w Rzymie. Dwie z nich ukazują niezrealizowany projekt Antonia da Sangallo Młodszego, odtworzony graficznie na podstawie drewnianego modelu, a trzy – projekty Michała Anioła, opracowane na podstawie oryginałów przez wybitnego rysownika i rytownika, Stefana Duperaca – poinformowali autorzy wystawy.

Ekspozycję zatytułowaną „Dzieła Mistrzów Renesansu w grafice od XV do XVIII w.” można oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu do 9 czerwca.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL