Wystawa prezentująca autentyczne ludzkie ciała i instalacje multimedialne pokazujące ludzki organizm zostanie otwarta 24 października w Poznaniu. Na całym świecie ekspozycję zobaczyło już ponad 45 mln zwiedzających.
„Ekspozycja Body Worlds – Vital pokazuje, jak działa ludzkie ciało, gdy jest zdrowe i bada sposoby zwalczania zagrażających życiu chorób. Umożliwia odwiedzającym odkrywanie ludzkiej anatomii, fizjologii i zdrowia poprzez serie plastynatów całego ciała, poszczególnych narządów i przeźroczystych plastrów ciała, które dają kompletny obraz sposobu działania ciała człowieka” – podkreśliła rzeczniczka prasowa wystawy Ewa Król-Bednarczyk.
„Na ekspozycji przedstawiono obok siebie narządy zdrowe i chore, dzięki czemu odwiedzający widzą, jak styl życia może wpłynąć na organizm, np. jak palenie wpływa na płuca. Wystawa inspiruje ludzi w każdym wieku do dbania o siebie” – dodała.
Podkreśliła też, że pełni ona rolę m.in. edukacyjną i jest niezwykle pomocna np. studentom medycyny w nauce anatomii.
Wystawa wzbudza ogromne zainteresowanie na całym świecie. W Europie, Azji, Afryce Południowej i Ameryce zobaczyło ja dotychczas ponad 45 mln zwiedzających. Mimo wielkiej popularności ekspozycja wzbudza jednak równie dużo kontrowersji. Na wystawie prezentowane są bowiem autentyczne ludzkie ciała i narządy poddane plastynacji stworzonej przez dr Gunthera von Hagensa.
Pierwszy etap tego procesu polega na zatrzymaniu rozkładu poprzez wprowadzenie do ciała formaliny przez tętnice. Formalina zabija wszystkie bakterie i chemicznie zatrzymuje rozkład tkanek. Za pomocą narzędzi do preparowania (pinceta, skalpel oraz nożyczki) usuwa się skórę, tkankę tłuszczową i łączną, aby odsłonić poszczególne struktury anatomiczne. Następnie z organizmu ściąga się wodę i usuwa tłuszcze rozpuszczalne „poprzez umieszczenie ciała w rozpuszczalniku (np. w acetonie)”. Kolejnym etapem jest impregnacja próżniowa, po niej, ciało umieszcza się w odpowiedniej pozie. Ostatnim etapem jest utwardzanie. Preparowanie i plastynacja całego ciała trwa zazwyczaj około roku.
Jak tłumaczyła Król-Bednarczyk, „twórca używa wyłącznie ciał, które zostały za życia dobrowolnie przekazane przez dawcę”. „Poprzez plastynację ciało po śmierci człowieka może zostać przekształcone w niesamowity anatomiczny wzorzec, dając możliwość widzom zobaczenia ludzkiego ciała, jakiego nigdy przedtem nie widzieli. (…) Przejrzyste plastry plastynatów ukazują budowę wewnętrzną ciała i odzwierciedlają dokładne położenie organów względem siebie” - informują organizatorzy wystawy.
Wystawa Body Worlds - Vital będzie czynna w poznańskiej Galerii Pestka do 21 stycznia 2018 roku. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ akw/