Kultura i sztuka 1945-1989

08.08.2015 aktualizacja 19.07.2016

Oryginalne lalki z kultowych bajek na wystawie w Muzeum Częstochowskim

Oryginalne filmowe lalki m.in. z "Misia Coralgola" będzie można od soboty oglądać na wystawie "Bajki Trzydziestolatków. Kultowe seriale i animacje lat 80. i 90." w Muzeum Częstochowskim.

Wystawa powstała m.in. ze zbiorów Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. "Prezentuje wycinek rzeczywistości lat 80. i 90. XX wieku związany z rozrywką dedykowaną najmłodszym. Bajki, seriale czy filmy były niezwykle istotnymi elementami rzeczywistości każdego dziecka, a część postaci zyskała miano kultowych" – powiedziała PAP kuratorka wystawy Ewelina Mędrala-Młyńska.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć kilkadziesiąt eksponatów. Wśród nich są filmowe lalki m.in. z "Misia Coralgola" i "Małego Pingwina Pik-Pok".

Miłośnicy polskich bajek animowanych ostatnich dziesięcioleci ubiegłego wieku będą mieli m.in. okazję zobaczyć, w jaki sposób budowano lalki filmowe. "Lalki mają maksymalnie 25 cm wysokości. Zbudowane są na bazie giętkiego szkieletu, który pozwalał na wykonywanie wielu ruchów podczas kręcenia bajki" – wyjaśniła kuratorka.

Na ekspozycji prezentowane są też ręcznie robione dekoracje do "Bolka i Lolka" czy "Reksia". "Produkcja jednego, dziesięciominutowego odcinka trwała nawet miesiąc. To była artystyczna praca całego sztabu ludzi. Teraz się już takich bajek nie produkuje – wszystko jest robione komputerowo" – dodała Mędrala-Młyńska.

Na wystawie zostaną też zaprezentowane m.in. kolekcje plakatów, komiksy - m.in. "Kajko i Kokosz" czy "Tytus, Romek i A'Tomek", oraz sprzęt służący w tamtych czasach do odtwarzania - m.in. magnetofon kasetowy.

Ekspozycja "Bajki Trzydziestolatków. Kultowe seriale i animacje lat 80. i 90." będzie można zwiedzać do końca listopada w Ratuszu – jednym z obiektów Muzeum Częstochowskiego. Eksponaty pochodzą również m.in. ze zbiorów Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie oraz kolekcjonerów prywatnych.(PAP)

akp/ ktp/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL