W Warszawie przed budynkiem Urzędu m.st. Warszawy dla Dzielnicy Praga Północ otwarto w poniedziałek wystawę "Generał Kukliński - Polska Samotna Misja". Kukliński pomógł USA pokonać sowieckie imperium zła - powiedział dyrektor Izby Pamięci Generała Kuklińskiego dr Filip Frąckowiak.
Wystawę zainaugurował wykład dyrektor Frąckowiaka, który przedstawił losy Ryszarda Kuklińskiego i jego rolę we współczesnej historii. Organizatorem oraz właścicielem wystawy jest Izba Pamięci Generała Kuklińskiego.
"Jesteśmy w historycznym miejscu, właściwie trudno o lepsze miejsce po tej stronie Wisły dla wystawy o generale Kukliński, o tym, który pomógł Stanom Zjednoczonym pokonać sowieckie imperium zła, niż to miejsce, które widzimy za naszymi plecami - katownię NKWD, gdzie jeszcze przed zdobyciem przez Armię Czerwoną, przez sowieckiego okupanta Warszawy - Rosjanie mordowali Polaków, wszystkich tych, którzy chcieli niepodległości Polski - powiedział Frąckowiak. Dodał, że wystawa dokumentuje życie Kuklińskiego na tle historii Polski po II wojnie światowej.
Ponad 200 fotografii, map i dokumentów ilustruje obecność wojsk sowieckich w Polsce, a także życie Kuklińskiego i tajniki jego pracy wywiadowczej. Zawiera szczegółowe plany ataku Układu Warszawskiego na zachodnią Europę oraz pokazuje, jak - na rozkaz Kremla - ok. pół miliona polskich żołnierzy miało być wykorzystanych do inwazji na Niemcy Zachodnie, Danię, Holandię i Belgię.
Frąckowiak powiedział PAP, że na wystawie są m.in. dokumenty dot. misji Ryszarda Kuklińskiego od 1972 r. do 1981 r., podczas której przekazał około 35 tys. dokumentów sowieckich Stanom Zjednoczonym, "dzięki czemu najprawdopodobniej udało mu się powstrzymać III wojnę światową".
"Chodzi o to, żeby Polacy, a także ludzie mieszkający poza granicami Polski wiedzieli, jaki jest wkład Polski w odzyskanie wolności przez państwa okupowane przez Związek Sowiecki" - podkreślił.
Prezes Fundacji Służba Niepodległej Marcin Pasierbski, która organizuje prezentacje wystawy w różnych miastach całej Polski we współpracy z Klubami Służby Niepodległej, wyjaśnił, że fundacja współpracuje z Izbą Pamięci Generała Kuklińskiego "w celu popularyzacji wiedzy o generale Kuklińskim". "Mamy poczucie, że wiedza o generale Kuklińskim nie jest na odpowiednim poziomie, jeśli chodzi o młode pokolenie" - powiedział.
Przypomniał, że dla starszych pokoleń postać gen. Kuklińskiego jest bardziej rozpoznawalna i wciąż wzbudza emocje. "Są bardzo różne opinie na temat generała Kuklińskiego i nasza fundacja stawia sobie za cel, żeby pokazać historię taką, jaką ona była, w całym tragizmie; ale też pokazać młodemu pokoleniu postać od strony zarówno faktograficznej, jak i opowiedzieć o samym kontekście" - podkreślił Pasierbski.
Wyraził nadzieję, że wystawa będzie także pokazywana w innych miejscach w Polsce m.in. na Pomorzu, w Rzeszowie.
Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ Wojciech Zabłocki wyjaśniając zaangażowanie urzędu w popularyzację wystawy powiedział, że w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości urząd stara się "dużo mówić o historii, o bohaterach i to nie tylko o bohaterach z początku naszej państwowości, z II Rzeczpospolitej, nie tylko tych, którzy walczyli w czasie II wojny światowej, ale także tych, którzy byli drugą konspiracją niepodległościową, tych, którzy walczyli z komunizmem, z okupacją sowiecką, a taką postacią był generał Kukliński".
"Praga jest dzielnicą historycznie mocno związaną z duchem i ruchem niepodległościowym, tutaj zawsze ten opór był silny, tutaj tych patriotów i też ludności, której te sprawy były bliskie nie brakowało, więc myślę, że idealnie wpisujemy się w naszą historię, tradycję i tak dalej będziemy robić" - podkreślił Zabłocki.
Wystawa będzie dostępna do 30 marca przed budynkiem Urzędu m.st. Warszawy dla Dzielnicy Praga Północ.
Wcześniej wystawa, obejmująca dokumenty ze zbiorów Izby Pamięci Generała Kuklińskiego, Archiwum Akt Nowych oraz Ministerstwa Obrony Narodowej, została pokazana m.in. w Akademii Wojskowej w West Point w stanie Nowy Jork, oraz w Cosmos Club w Waszyngtonie, od 1878 r. miejscu spotkań amerykańskiej elity. Wystawę w West Point otworzył prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w USA z okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wrześniu 2017 r.
Patronami honorowymi wystawy w Warszawie są: poseł PiS Paweł Lisiecki oraz Burmistrz Dzielnicy Praga Północ Wojciech Zabłocki. Sponsorem strategicznym ekspozycji jest Polska Spółka Gazownictwa sp. z.o.o. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
edytor: Paweł Tomczyk
ksi/ pat/