Aktywność artystyczna osób z niepełnosprawnością intelektualną to sposób komunikowania się z nami, wyrażania swoich emocji – powiedział wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz.
W czwartek pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz uczestniczył w otwarciu wystawy pokonkursowej "Sztuka osób niepełnosprawnych 2018" w siedzibie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w Warszawie. Wystawę zorganizowano z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. W wernisażu brali udział również twórcy, którzy przybyli z opiekunami.
"Spotykając się z osobami niepełnosprawnymi, zrozumiałem, jak ważna jest dla nich twórczość artystyczna oraz aktywność sportowa. To jest często sposób na komunikowanie się z nami, pokazywanie swojego świata, wyrażanie emocji, ale także realizowanie swoich pasji. I to, co dla nas jest normalną aktywnością, dla nich stanowi istotną część życia" – powiedział Michałkiewicz. Podkreślił, że PFRON wspiera wiele wydarzeń artystycznych, kulturalnych, sportowych dla osób z niepełnosprawnością.
Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt prac, m.in. malarskich, rzeźbiarskich, tkackich i fotografii. Jedną z prac prezentowanych na wystawie jest fotografia "Jedna droga – jeden cel". Jej autor Łukasz Radzik, uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czechowicach-Dziedzicach, najchętniej fotografuje przyrodę. Bierze udział w plenerach fotograficznych.
Prezes zarządu PFRON Marlena Maląg podkreśliła, że misją jej instytucji jest "kompleksowa pomoc osobom niepełnosprawnym, tworzenie koalicji na ich rzecz (…), pokazywanie ich mocnych stron". Wskazała, że szczególnie dziś z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa fundusz chce pokazać prace twórców dotkniętych tą niepełnosprawnością. "Te prace pokazują ich moc i siłę" – oceniła Maląg.
Prezes poinformowała, że zakres pomocy dla osób z zespołem Downa jest bardzo szeroki. Obejmuje różne programy realizowane przez fundusz i i finansowane przez niego zadania zlecone do realizacji przez organizacje pozarządowe. Podkreśliła, że w Polsce działa ponad 700 warsztatów terapii zajęciowej. W tym roku na ich dofinansowanie skierowanych zostanie prawie 500 mln zł.
Według szacunków w Polsce jest około 60 tys. osób z zespołem Downa. (PAP)
Autor: Wojciech Kamiński
wk/ joz/