Muzeum Mazowieckie w Płocku przygotowało pierwszą cyfrową wystawę, która otwiera cykl planowanych przez tę placówkę internetowych ekspozycji. Inauguracyjna prezentacja ukazuje zdjęcia pochodzące z dawnych zakładów fotograficznych płockich Żydów.
Premiera ekspozycji nawiązuje do 5. rocznicy powstania Muzeum Żydów Mazowieckich, które mieści się w odremontowanej, pochodzącej z XIX wieku Małej Synagodze w Płocku i funkcjonuje jako oddział Muzeum Mazowieckiego.
Wystawę „W obliczu ulotnej rzeczywistości - zakłady fotograficzne płockich Żydów w świetle zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku...”, która przedstawia ponad 100 archiwalnych zdjęć miasta i jego mieszkańców można odwiedzić pod adresem:http://zydowskafotografia.muzeumplock.eu/
Jak poinformował Piotr Dąbrowski, kierownik działu upowszechniania Muzeum Mazowieckiego, internetowa ekspozycja prezentuje zdjęcia pochodzące z zakładów fotograficznych płockich Żydów, m.in. Juliusza Domba, Samuela Józefa Ostrowera i Abrama vel Adama Watmana. „Stanowią one dziś nieocenione i unikatowe świadectwo minionych czasów, a także materialny ślad społeczności żydowskiej w Płocku” – podkreślił Dąbrowski. Dodał, iż autorką cyfrowej ekspozycji jest pracowniczka muzeum, badaczka historii płockich Żydów, Gabriela Nowak.
Dąbrowski zapowiedział, że projekt wystaw internetowych Muzeum Mazowieckiego zakłada publikację i upowszechnianie materiałów ze zbiorów tej placówki „o różnorodnej tematyce, opatrzonych specjalnie przygotowanym komentarzem, dostępnych dla wszystkich zainteresowanych za pośrednictwem sieci i stanowiących potencjalne źródło informacji dla opracowań popularnonaukowych i naukowych”. „W ramach kolejnych wystaw projektu postaramy się przybliżyć zagadnienia z dziedzin sztuki, historii czy etnografii” – zaznaczył Dąbrowski.
Zwrócił jednocześnie uwagę, iż idea wystaw cyfrowych jest przeniesieniem koncepcji tradycyjnych ekspozycji planszowych do internetowej sieci. „Tu wystawy mogą funkcjonować bez ograniczeń związanych z fizyczną lokalizacją czy możliwym terminem ekspozycji, a dla odbiorców stanowić świetne źródło informacji o zbiorach muzeum, także tych, na co dzień dostępnych jedynie w muzealnych magazynach” – dodał Dąbrowski.
W 2017 r. Muzeum Mazowieckie w Płocku obchodziło jubileusz 50-lecia utworzenia kolekcji sztuki i rzemiosła artystycznego okresu secesji. Obecnie zbiory te liczą ponad 5,5 tys. obiektów, a ich wizytówką są aranżacje wnętrz mieszkalnych z przełomu XIX i XX wieku. Od 11 lat placówka gromadzi też obiekty art deco, których jest tam już ok. 1200. Do 2019 r., w zaadaptowanej na ten cel kamienicy, znajdującej się nieopodal muzeum, ma powstać stała ekspozycja sztuki art deco, w tym także sztuki użytkowej i wnętrz z epoki.
Muzeum Mazowieckie powstało w 1821 r. z inicjatywy członków Towarzystwa Naukowego Płockiego. Od 2005 r. działa w odrestaurowanej na ten cel, secesyjnej kamienicy w centrum miasta. W sąsiednim, dobudowanym budynku, od 2010 r. czynna jest natomiast wystawa historyczna „X wieków Płocka”, prezentująca dzieje miasta - średniowiecznej stolicy Polski w okresie panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego - od założenia grodu po II połowę XX wieku.
W marcu 2013 r. w odremontowanej płockiej synagodze, wybudowanej ok. 1810 r. i nazywanej dawniej Małą Synagogą, rozpoczęło działalność Muzeum Żydów Mazowieckich. Główną część ekspozycji stanowi tam multimedialna prezentacja historii i kultury Żydów na Mazowszu. Placówka funkcjonuje obecnie jako oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Muzeum powstało dzięki staraniom powołanego specjalnie, jeszcze w 2004 r., społecznego Stowarzyszenia Synagoga Płocka, które na rewitalizację synagogi zebrało środki własne i uzyskało wsparcie unijne.
Przed II wojną światową w Płocku ludność pochodzenia żydowskiego liczyła 9 tys. osób, mniej więcej jedną trzecią wszystkich mieszkańców miasta. Holokaust przeżyła nieliczna grupa, która w większości opuściła miasto, emigrując pod koniec lat 50., a następnie 60. XX wieku, głównie do Izraela i USA. Płoccy Żydzi stanowili jedną z najstarszych społeczności żydowskich na ziemiach polskich - tuż przed wybuchem II wojny światowej przygotowywali się do obchodów jubileuszu 700-lecia osiedlenia się w tym mieście. (PAP)
mb/ pat/