Kultura i sztuka po 1989 roku

22.09.2017

Polska i ukraińska sztuka współczesna w Galerii Dworcowej we Wrocławiu

Ponad 60 prac współczesnych artystów z Polski i Ukrainy, z których większość powstała w ostatnim dziesięcioleciu, można zobaczyć od piątku na wystawie w Galerii Dworcowej na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Motywem przewodnim wystawy jest praca i status artysty w Polsce i na Ukrainie.

Ekspozycja zatytułowana „Art WORK / PL-UA Artyści o pracy” to wspólne przedsięwzięcie Galerii Miejskiej we Wrocławiu, Biura Wrocław 2016 oraz Centrum Sztuki Mystetskyi Arsenal.

Prezentowane na wystawie prace to dzieła współczesnych polskich i ukraińskich artystów. To rzeźba, malarstwo, fotografie oraz instalacje.

Jak podkreślają organizatorzy ekspozycji tematem, który łączy te prace jest status zawodu artysty w Polsce i na Ukrainie oraz związek między twórcą a rynkiem sztuki w czasach globalnych kryzysów. Prezentowane dzieła akcentują również zmiany jakie zachodzą w sposobach pracy, związane choćby z jej automatyzacją i rozwojem sztucznej inteligencji.

Alisa Lozhkina, jedna z kuratorek wystawy, podkreśliła, że kwestie pracy, w tym pracy artystycznej, od dawna są w centrum uwagi artystów.

„W ostatnich czasach ten problem płynnie przechodzi w ogólny kontekst społeczny, stając się coraz bardziej istotny dla całej ludzkości. Mówimy o tym, że sztuczna inteligencja odbiera nam miejsca pracy i zastanawiamy się, czym masa bezrobotnych ludzi będzie mogła wypełnić własne życie?” - powiedziała Lozhkina.

Przed Wrocławiem projekt był pokazywany, w lipcu tego roku, w Kijowie w Galerii Mystetskyi Arsenal.

Ekspozycję w Galerii Dworcowej można zwiedzać do końca października.(PAP)

pdo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL