Fotografie wszystkich polskich premierów od 1989 roku, artykuły prasowe, materiały audiowizualne znalazły się na wystawie „Polska OdNowa” poświęconej rządowi Tadeusza Mazowieckiego, którą od czwartku można oglądać w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.
Oprócz fotografii polskich premierów i artykułów z gazet, w tym autorstwa samego Mazowieckiego, na wystawie zaprezentowano m.in. kopię jednego z przemówień Mazowieckiego z naniesionymi przez niego odręcznie poprawkami, eksponaty takie jak mównica sejmowa czy makieta sali sejmowej, na której różnymi kolorami zaznaczono rozkład mandatów tak, jak było to w 1989 roku. Są także materiały audiowizualne, dzięki którym zwiedzający mogą obejrzeć i odsłuchać fragmenty archiwalnych Kronik Filmowych czy Dziennika Telewizyjnego.
„Ekspozycja obrazuje jak wiele w ciągu 16 miesięcy istnienia rządu Tadeusza Mazowieckiego udało się osiągnąć. Prezentuje fundamenty, które jego rząd położył pod budowę wolnej i demokratycznej Polski” – podkreśliła rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Oczoś-Błądzińska.
Ekspozycja została podzielona na trzy części. Pierwsza „opowiada” m.in. jak doszło do tego, że premierem w komunistycznym jeszcze kraju został przedstawiciel Solidarności - Tadeusz Mazowiecki. Znalazły się tam materiały przypominające o obradach Okrągłego Stołu, wyborach do Sejmu kontraktowego oraz o zawiązaniu przez Solidarność nieoczywistej koalicji parlamentarnej.
Centralnym punktem tej części ekspozycji są wydarzenia z 12 września 1989 r., kiedy rząd Tadeusza Mazowieckiego uzyskał w Sejmie wotum zaufania. Atrakcją dla zwiedzających jest możliwość wejścia na mównicę sejmową, która na wystawie została ustawiona naprzeciw makiety sali sejmowej, i poczuć się jak premier przemawiający do posłów.
Druga część ekspozycji została poświęcona najważniejszym zmianom politycznym i systemowym, jakie dokonały się za czasów rządu Tadeusza Mazowieckiego i przy dominującym udziale tego rządu. Znalazły się tam materiały przypominające m.in. przywrócenie nazwy Rzeczpospolita Polska i „oddanie” orłowi korony, likwidację Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa oraz nawiązanie partnerskich relacji z sąsiadami na wschodzie i zachodzie.
Natomiast trzecia część pokazuje rozwój samorządności w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat, przedsiębiorczości, czyli rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, i wreszcie samoorganizacji obywateli, czyli powstanie sektora pozarządowego.
Podczas otwarcia ekspozycji w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska zachęcała do jej obejrzenia szczególnie młode pokolenie Polaków. Jak mówiła, może nie byli oni bezpośrednimi świadkami tych ważnych dla Polski wydarzeń, a ekspozycja może stać się dla nich doskonałą lekcją historii naszego kraju.
Ekspozycję przygotowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. W jej siedzibie 12 września 2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy. Urząd Wojewódzki w Rzeszowie jest pierwszym urzędem, w którym ekspozycja jest prezentowana. Można ją oglądać do 11 lutego. Później będzie pokazywana w innych województwach. Z Rzeszowa pojedzie do Lublina.(PAP)
api/ par/