Polski pawilon z EXPO 2020 w Dubaju po wystawie będzie przeniesiony na teren Politechniki Białostockiej, gdzie będzie pełnił rolę centrum edukacji o drewnie. W czwartek w Białymstoku, z udziałem minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz, podpisano list intencyjny w tej sprawie.
Stronami "pionierskiego" w historii wystaw EXPO - jak oceniła Emilewicz - porozumienia z ministerstwem są także marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu, w której imieniu list podpisał członek zarządu Grzegorz Słomkowski.
PAIH odpowiada za przygotowanie obecności Polski na EXPO w Dubaju pod nadzorem ministerstwa przedsiębiorczości i technologii.
Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że wystawa EXPO 2020 w Dubaju będzie dużym świętem polskiej gospodarki i przedsiębiorczości. "To największa dotychczas organizowana światowa wystawa, w której Polska będzie uczestniczyć. Oprócz tego, że największa, będzie ona również rodzącą wiele wyzwań obecności na tamtym runku, w tamtych miejscu, w tych trudnych warunkach również termicznych i pogodowych, stwarza wiele wyzwań dla tych wszystkich, którzy pracują dzisiaj nad przygotowaniem naszej ekspozycji" - mówiła Jadwiga Emilewicz.
Minister przedsiębiorczości zaznaczyła, że polski pawilon z EXPO - po raz pierwszy po wystawie - znajdzie nowe zastosowanie, wróci do Polski, a z inicjatywy marszałków województwa podlaskiego, obiekt będzie przeniesiony do Białegostoku. Dodała, że pawilon powstanie "z półfabrykatów" bądź też z litego drewna, ma być lekką konstrukcją "piękną architektonicznie". Obiekt będzie nawiązywać do hasła wystawy o kreatywności inspirowanej naturą. "Ustanawiamy nowy trend modowy w zakresie wystawiennictwa, a mianowicie chcemy nadać nowe życie temu pawilonowi" - mówiła Emilewicz. Dodała, że dobrze by było, aby ten pawilon "stał się naszą wizytówką, tu u nas na miejscu".
Podlaskie - tak jak inne województwa - będzie się prezentować na EXPO w Dubaju. Hasło regionu to "Drewnopolis 2020". "Zatem o drewnie, o naturze i o przyrodzie, ale także o technologiach będzie się tam wiele mówiło" - dodała Emilewicz. Minister zaznaczyła, że przeniesienie pawilonu do Polski będzie również wyzwaniem finansowym, o szczegółach jednak nie było na konferencji mowy. Oceniła, że pawilon będzie miał szanse być "logotypem turystycznym, ale także gospodarczym dla całego regionu".
Rektor PB prof. Lech Dzienis podkreślił, że hasło "Drewnopolis" jest uczelni bliskie. "My z drewnem mamy do czynienia praktycznie na co dzień" - mówił rektor i wskazywał np. działający w Hajnówce w sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej wydział leśny uczelni. Zaznaczył, że obiekt po EXPO, na terenie Politechniki Białostockiej będzie początkiem centrum edukacyjnego o drewnie. Zaznaczył, że uczelnia jest zadowolona z tego, że na jej terenie stanie obiekt, który wcześniej "będzie wizytówką Polski".
Zastępca komisarza generalnego sekcji polskiej wystawy EXPO 2020 w Dubaju Monika Dyląg-Sajór podkreśliła, że pawilon, który powstanie na wystawie EXPO przez 173 dni będzie "wizytówką Polski, polskiej gospodarki, polskiej przyrody, kuchni, kultury". Dodała, że plan zakłada, że polski pawilon odwiedzi w tym czasie ok. 1,5 mln osób, więc "konstrukcja", która powstanie będzie "mocno przetestowana" w tamtejszych warunkach. Zaznaczyła, że Polska lubi różne wyzwania związane z EXPO i słynie z tego, że jako pionier stosuje różne rozwiązania. O projekcie drewnianego pawilonu powiedziała, że jest "swoistą wizytówką jakości, designu i technologii, które mamy w kraju".
Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki dziękował wszystkim zaangażowanym w projekt. Mówił, że główny cel przedsięwzięcia to promocja województwa. Wicemarszałek Stanisław Derehajło dodał, że chodzi też o pokazanie, że województwo potrafi realizować "niesamowite projekty", a takim jest przeniesienie pawilonu po EXPO. Kosicki dodał, że planowane działania wpisują się także w aktualizowaną, opracowywaną właśnie strategię województwa, której główne hasło to "Ambitne Podlaskie".
EXPO w Dubaju ma się odbywać od 20 października 2020 r do 10 kwietnia 2021 r.(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ je/