Co i jak jedzono na średniowiecznych dworach książęcych na Śląsku – tego będzie można się dowiedzieć podczas wystawy, której wernisaż odbędzie się we wtorek na Zamku Piastowskim w Raciborzu (Śląskie).
Wystawa powstała w ramach polsko-czeskiego projektu "Kuchnia i kultura kulinarna na książęcych dworach średniowiecznych w Opawie i Raciborzu". Wcześniej zaprezentowano ją w Czechach, na zamku w Hradcu nad Morawicą.
„Na książęcych stołach na całym Śląsku gościły wtedy podobne potrawy, bo mieliśmy takie same lasy, a w nich takie same zwierzęta. Dominowała dziczyzna i słodkości na bazie kaszy słodzonej miodem. Potraw przyrządzonych według średniowiecznych receptur będzie można skosztować podczas wernisażu” – powiedziała w poniedziałek PAP dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu Mariola Jakacka.
Gościem wernisażu ma być też garncarz, który pokaże, jak wykonywano średniowieczne naczynia, oraz pszczelarz. Opowie on o chętnie spożywanym w średniowieczu miodzie pitnym i zaprezentuje wyrób świec z wosku pszczelego.
Wystawy prezentujące wspólną historię i kulturę kulinarną z czasów średniowiecza na terenie obecnego Euroregionu Silesia przygotowano we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Narodowego – Oddział w Ostrawie i Uniwersytetem Śląskim w Opawie. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP "Przekraczamy Granice" w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Silesia 2014-2020.
Zamek Piastowski w Raciborzu jest uznawany za najcenniejszy średniowieczny zabytek w województwie śląskim. Zachowana do naszych czasów budowla, będąca wynikiem wielu przebudów, dokonywanych w kolejnych wiekach, jest swoistą mieszanką stylów architektonicznych. Jednym z cenniejszych obiektów zamku jest kaplica św. Tomasza Becketa z Canterbury, zwana perłą śląskiego gotyku. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ aszw/