Ponad 100 prac Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej, m.in. gobeliny, instalacje, rysunki i obiekty z ręcznie czerpanego papieru, od czwartku prezentować będzie Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wystawa towarzyszy 15. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny.
"Cykle i instalacje Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej" to wystawa stanowiąca przekrojowe ujęcie twórczości artystki z Krakowa. Autorka - jak podają organizatorzy ekspozycji - jest absolwentką krakowskiej ASP na Wydziale Malarstwa, uzyskała także dyplom z tkaniny unikatowej. Obecnie jest profesorem tej uczelni i prowadzi w niej Pracownię Sztuki z Papieru na Wydziale Malarstwa.
Szerokie zainteresowania artystyczne Buczek-Śledzińskiej znalazły wyraz w jej wielodyscyplinarnej twórczości. W łódzkim muzeum będzie można obejrzeć ponad sto prac z dziedziny malarstwa, rysunku, tkaniny unikatowej, a także instalacje.
W czasie pobytu w Meksyku artystka poznała technologię tworzenia papieru czerpanego, którą wykorzystuje do realizacji autorskich obiektów od 1990 roku. Obok nich w Muzeum Włókiennictwa wyeksponowane zostaną gobeliny, miniatury, aplikacje, rysunki, cykle obrazów powstałe pod wpływem podróży do Egiptu i Meksyku. Wystawa pokazuje twórczość krakowskiej profesor począwszy od jej czasów studenckich do prac najnowszych.
Buczek-Śledzińska ma na swoim koncie ponad 40 wystaw indywidualnych i ponad 200 zbiorowych w kraju i za granicą m.in. w: Niemczech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Włoszech, Danii, Anglii, Izraelu, USA, Meksyku, Rosji, Czechach oraz na Węgrzech i Kubie. Za swą twórczość była wielokrotnie nagradzana, m.in. w międzynarodowych konkursach tkaniny artystycznej oraz malarstwa.
Prace artystki znajdują się w zbiorach m.in.: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, Muzeum Sztuki Współczesnej Rufino Tamayo w Meksyku, Muzeum Książki w Łodzi, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.
Wystawa jest imprezą towarzyszącą 15. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, które w tym roku odbywać się będzie w CMW od 9 maja do 30 października. Do udziału w bieżącej edycji kilkudziesięciu konsultantów narodowych - artystów, krytyków i historyków sztuki oraz dyrektorów muzeów z całego świata - zgłosiło 137 artystów z 46 krajów.
Triennale jest najstarszą i największą na świecie wystawą promującą współczesną sztukę włókna. Po raz pierwszy odbyła się w 1972 r. (PAP)
agm/ pz/