Ponad 80 tys. turystów, wielu z zagranicy, zwiedziło w tym roku wystawę sztuki cerkiewnej w Muzeum Historycznym w Sanoku (Podkarpackie). "Zgromadzony w Sanoku zbiór ikon, jak żadna inna kolekcja w kraju, pokazuje przemiany w sztuce cerkiewnej od XV stulecia do przełomu wieków XIX i XX. Najstarsze spośród nich reprezentują średniowieczną sztukę bizantyjsko-ruską" – mówi dyrektor muzeum Wiesław Banach.
Na szczególną uwagę zasługują pochodząca z Nowosielec koło Sanoka ikona z XV w. "Chrystus na Majestacie", XV-wieczny "Chrystus Pantokrator" z Wujskiego koło Sanoka oraz XVII-wieczny "Sąd Ostateczny" z Lipia w Beskidzie Niskim.
"Są także XIX-wieczne ikony greckokatolickie, które powstawały m.in. pod wpływem sztuki ludowej, oraz ikony inspirowane malarstwem zachodniego chrześcijaństwa. Mają styl charakterystyczny dla pogranicza, gdzie dochodziło do spotkania wpływów chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego" – przypomniał dyrektor muzeum.
Obok ikon w sanockim muzeum zgromadzono też prawie 500 przedmiotów liturgicznych. Wśród nich są m.in. szaty i naczynia liturgiczne, krzyże do błogosławieństw, krzyże procesyjne, chorągwie cerkiewne, płaszczenice czyli malowidła zastępujące w kościołach wschodnich Grób Pański. "Niektóre eksponaty pochodzą z XII-XIII stulecia" – dodał Banach.
Z każdym rokiem rośnie liczba zwiedzających ekspozycję. W ostatnich trzech latach wystawę obejrzało ponad 80 tys. osób; wcześniej przyjeżdżało 40-50 tys. "Jest wśród nich coraz więcej turystów z różnych krajów Europy. Odwiedzają nas goście m.in. z Francji, Włoch, Niemiec, czy Stanów Zjednoczonych" - zaznaczył dyrektor.
W Sanoku ikony gromadzone i udostępniane turystom są od 1934 roku. Przed wybuchem II wojny światowej zajmowały się tym Muzeum Ziemi Sanockiej i Muzeum Łemkowskie; w okresie powojennym Muzeum Historyczne.(PAP)
Autor: Alfred Kyc
kyc/ agz/