Ponad 50 wybitnych dzieł twórców polskiej awangardy można obejrzeć na wystawie "Powidoki Awangardy. Strzemiński i jego uczniowie" w warszawskiej Piękna Gallery. Ekspozycja będzie czynna od czwartku 19 stycznia.
Ponad 50 prac czołowych malarzy polskiej awangardy, w tym dziewięć prac Władysława Strzemińskiego oraz dzieła jego najbliższych jego uczniów: Stanisława Fijałkowskiego, Stefana Krygiera, Lecha Kunki, Antoniego Starczewskiego i Judyty Sobel prezentuje stołeczna Piękna Gallery.
"To wyjątkowo ciekawa wystawa, wspaniale różnorodna; pokazuje dzieła nauczyciela i mistrza Władysława Strzemińskiego oraz prace najbliższego kręgu jego uczniów. Wyraźnie widać, jak ci artyści początkowo szli z nim razem, by potem daleko odbiec - podążyć swoją drogą" - zauważył w rozmowie z PAP Sławomir Górecki, właściciel Piękna Gallery.
Górecki powiedział, że wystawa jest dobrą okazją, aby przyjrzeć się twórczości malarzy awangardowych, których dzieła rzadko bywają eksponowane w muzeach czy galeriach. "Muzeum Sztuki w Łodzi ma bogate zbiory tych twórców, ale niestety najczęściej znajdują się w magazynach - mówił. - Cieszę się z naszej wystawy, bo przecież mamy właśnie 100-lecie Awangardy i rok 2017 jest też rokiem Awangardy. Nasza ekspozycja zbiega się również z premierą filmu Andrzeja Wajdy +Powidoki+”.
Górecki zwrócił uwagę na wyjątkowe pace Strzemińskiego: trzy kolorowe prace i sześć fantastycznych rysunków, a także na obrazy jego najwybitniejszego ucznia Stanisława Fijałkowskiego, powstałe w latach 40., 50. I 70. "Mamy obrazy poplenerowe, np. dwa obrazy zatytułowane +Pejzaż z Bierutowic+ namalowane przez Stefana Krygiera i Stanisława Fijałkowskiego; są to dwie odrębne wizje, ale widać spójny styl, spójne malarstwo, widać szkołę Strzemińskiego" - mówił właściciel galerii.
Władysław Strzemiński, urodził się 21 listopada 1893 r. w Mińsku, zmarł 26 grudnia 1952r. w Łodzi – polski malarz, teoretyk sztuki, publicysta, pedagog z kręgu konstruktywizmu. Przedstawiciel konstruktywistycznej awangardy lat 20. I 30. XX wieku; twórca teorii unizmu w malarstwie.
W latach 1948–1949 stworzył cykl obrazów tzw. solarystycznych, w których uchwycił tzw. powidoki wywołane spojrzeniem na słońce. W tym czasie również artysta próbował pogodzić awangardę z doktryną socrealizmu, dzięki stworzeniu nowej zasady realistycznego przedstawienia. Rysunki i obrazy powstałe w wyniku tych poszukiwań nawiązują swoją formą do powidoków światła.
Wystawa "Powidoki awangardy. Strzemiński i jego uczniowie", której kuratorem jest prof. Wojciech Leder, została objęta patronatem honorowym Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Partnerem medialnym wystawy jest Akson Studio, producent ostatniego filmu A. Wajdy Powidoki.
Ekspozycję zwiedzać można do końca lutego 2017 w godzinach otwarcia Piękna Gallery (Piękna 28/34). Wstęp wolny. Wystawie towarzyszy katalog z tekstem dr. Kazimierza Piotrowskiego. (PAP)
abe/