Wystawa „60 zdań polskich” złożona z cytatów i zwrotów, jakich współcześni Polacy używają najczęściej będzie jedną z propozycji w tegorocznym projekcie poznańskiego CK Zamek, o nazwie #1050. Ekspozycja zostanie opatrzona komentarzem prof. Jerzego Bralczyka.
Organizatorzy wystawy podkreślają, że chrzest Polski miał wpływ nie tylko na naszą współczesną kulturę, historię czy tożsamość, ale także i język. Zdania, które zostaną zaprezentowane na wystawie, pochodzą m.in. z literatury, filmów, historii i cytowane są przez większość Polaków w codziennym życiu.
Bartosz Wiśniewski z zespołu ds. projektów interdyscyplinarnych CK Zamek powiedział PAP, że wystawa w swojej formie to nie tylko wymiar artystyczny – ekspozycja ma również uczyć i pokazywać naszą historię w zupełnie inny sposób.
„Dzięki współpracy z prof. Jerzym Bralczykiem wybrane zostało 60 zdań z naszej kultury i historii – są to slogany, odezwy do narodu, czasami przysłowia. Najstarsze z nich sięgają początków polskiej państwowości, najmłodsze mają po kilkanaście lat. Każde z nich opatrzone zostało komentarzem profesora, dzięki czemu możemy poznać ich oryginalnego autora, kontekst, a czasami ukryty sens wypowiadanego sformułowania” – podkreślił Wiśniewski.
Cytaty, które zostaną zaprezentowane publiczności będą widniały nie tylko na papierze. Ekspozycję wzbogaci także współczesna instalacja wizualna. Jak zapewniają organizatorzy, całość ma być „metaforyczną opowieścią o tworzeniu się nowych sensów i znaczeń, o złożoności procesów komunikacyjnych”.
Ekspozycja „60 zdań polskich”, którą można będzie oglądać w CK Zamek od 3 marca, będzie tylko jednym z elementów rozpoczynającego się w dniu wystawy, interdyscyplinarnego projektu #1050 – poświęconego rocznicy chrztu Polski.
„Projekt #1050 jest rozbudowanym i wielopoziomowym konceptem poruszającym zagadnienia tożsamości Polaków w świetle przyjęcia chrztu przez Mieszka I 1050 lat temu. Staramy się nie mówić o oczywistościach, a skupić na niuansach procesu tworzenia się samoświadomości przez wieki” – tłumaczył Wiśniewski.
W trakcie trwania projektu planowane są m.in. warsztaty, dyskusje i wykłady. Całość, ma pokazać zupełnie inne, nowatorskie podejście do tej rocznicy i skłaniać do zadawania pytań o wpływ chrztu Polski na naszą współczesną tożsamość. Aspekt współczesności, jak mówią twórcy projektu, ma tu być najistotniejszy i stanowić ma główny wyróżnik projektu.
„Zależy nam na szczerym, intelektualnym zaangażowaniu publiczności do przemyślenia wpływu chrztu z 966 roku. Chcemy dać narzędzia do tego, by móc zdekonstruować swoją rzeczywistość i na powrót ją zbudować. Takimi narzędziami będą m.in. debaty” – mówił Wiśniewski.
Wśród tematów poruszanych podczas debat i paneli dyskusyjnych znajdą się m.in. konsekwencje połączenia kategorii narodowej - Polaka - z religią katolicką, kwestie dotyczące podstaw relacji Państwo-Kościół w Polsce po 1989 roku, czy estetyka polskiego katolicyzmu i Kościoła jako mecenasa oraz jako strony w sporze z artystami.
„Każda z debat przedstawia dla nas równą wartość, z każdej też będzie można dowiedzieć się czegoś innego. Zaproszeni goście gwarantują nam najwyższy poziom dyskusji - co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Dla naszej publiczności ciekawą nowością może okazać się Debata Oksfordzka, która odbędzie się 19 maja w Sali Wielkiej – to zupełnie inna forma debaty, a jej kształt i charakter znacząco odbiegają od standardowych” – zaznaczył Wiśniewski.
W ramach projektu #1050 w CK Zamek odbędzie się także cykl wykładów o tradycji i kulturze staropolszczyzny oraz procesie rozwoju języka polskiego. Swoje prelekcje wygłoszą m.in. językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, prof. UAM Tomasz Mika oraz dr Dorota Rojszczak-Robińska.
Projekt #1050 zakończy się 19 maja. (PAP)
ajw/ par/