Kultura i sztuka po 1989 roku

16.10.2016 aktualizacja 17.10.2016

Prace 13 malarzy na wystawie kuratorskiej w Galerii Bielskiej BWA

"Odejście" "Odejście"

Prace 13 polskich malarzy współczesnych będzie można zobaczyć na wystawie kuratorskiej "Odejście", którą w Galerii Bielskiej BWA przygotowują Jagna Domżalska i Wojciech Kozłowski.

Na ekspozycję, która otwarta zostanie 28 października, kuratorzy wybrali prace Doroty Buczkowskiej, Tomasza Ciecierskiego, Michała Gayera, Agnieszki Grodzińskiej, Piotra Łakomego, Pawła Matyszewskiego, Sławomira Pawszaka, Katarzyny Przezwańskiej, Marka Sobczyka, Stacha Szumskiego, Małgorzaty Szymankiewicz, Leona Tarasewicza i Weroniki Teplickiej.

Galeria Bielska BWA organizuje konkurs dla kuratorów co dwa lata, na przemian z Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”, którego 42. edycja odbyła się w ubiegłym roku. Tegoroczna wystawa kuratorska będzie dziewiątą w historii bielskiej instytucji.

Domżalska i Kozłowski opisując ideę ekspozycji podkreślili, że chcą na niej zaprezentować postawy wobec obrazu jako relacji przestrzennej u malarzy, którzy wierni tworzeniu na płaszczyźnie, wychodzą zarazem poza dwa wymiary, przekształcając płótno w obiekt. Nie jest to - jak zaznaczyli - odejście od malarstwa, a raczej poszerzanie spektrum działania.

„Zamierzamy skonfrontować ze sobą płaskie i przestrzenne prace artystów, pokazując relacje między nimi oraz malarską postawę czy intencję autorów” – napisali kuratorzy, którzy przygotowują wystawę.

Ich zdaniem tytuł „Odejście” ma wiele znaczeń. Może odnosić się m.in. do pojęcia wystawienniczego, związanego z prezentacją obrazu, które umożliwia oglądanie go z bliska i z większej odległości. Może też określać sytuację samego artysty: poszukiwania innych możliwości pracy z przestrzenią obrazu, wychodzenie w trzeci wymiar, bez rezygnacji z malarskich jakości.

Ekspozycję będzie można oglądać do 26 grudnia.

Jagna Domżalska jest historykiem sztuki, kuratorem i producentem. Tworzyła program rezydencji artystycznych w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu (2012-2016). Wcześniej związana była z poznańskimi galeriami prywatnymi. Wojciech Kozłowski jest kuratorem, krytykiem sztuki, dyrektorem galerii BWA w Zielonej Górze. Wykłada w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. (PAP)

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL