Kultura i sztuka po 1989 roku

13.01.2018

Prace Andrzeja Dudzińskiego na wystawie plenerowej

Andrzej Dudziński. Fot. PAP/Sz. Pulcyn Andrzej Dudziński. Fot. PAP/Sz. Pulcyn

Prace znanego polskiego grafika Andrzeja Dudzińskiego oglądać można od soboty na wystawie w Galerii Saskiej w Lublinie, czyli na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego, w centrum miasta. Eksponowano 70 prac z różnych okresów twórczości artysty.

Na wystawie są głównie plakaty oraz ilustracje książkowe Dudzińskiego. „To jest retrospektywa. Chodziło o to, żeby pokazać przekrój tego, co robiłem, głównie w dziedzinie plakatu. To miejsce narzuca rodzaj prac, tu ludzie oglądają je często w ruchu, z okien autobusów” – powiedział Dudziński dziennikarzom.

„Przejrzałem dorobek i postanowiłem pokazać rzeczy bardzo stare i ostatnie, i zobaczyć, jak one ze sobą współgrają. Chciałem pokazać siebie - to, jak się zmieniałem. Oprócz plakatów są też okładki książek, które też mają takie plakatowe działanie” – dodał artysta.

Podkreślił, że ogrodzenie lubelskiego parku jest dobrym miejscem na eksponowanie prac. „To miejsce wyjątkowe, bardzo dobry pomysł na galerię. Takie eksponowanie prac to międzynarodowe zjawisko teraz. Tu w Lublinie jest wyjątkowy klimat, dobre dojście, dużo miejsca dla ludzi. Chodnik wzdłuż ogrodzenia jest szeroki, to tworzy rodzaj salonu” – powiedział Dudziński.

Andrzej Dudziński (ur. w 1945 r. w Sopocie) zajmuje się grafiką, rysunkiem, malarstwem, plakatem, scenografią teatralną i fotografią. Studia ukończył na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie.

Jako student publikował satyryczne rysunki m.in. w tygodnikach „Szpilki” i „Kultura”. Popularność przyniosła mu w latach 70. seria rysunków, których bohaterem był ptak Dudi, z dystansem komentujący rzeczywistość. Współpracował z czołowymi amerykańskimi czasopismami, takimi jak „Rolling Stone”, „Vanity Fair”, „Newsweek”, „The New York Times”, a także prestiżowymi wydawnictwami książkowymi. Publikował swe prace w wielu gazetach i czasopismach europejskich. Wykonywał prace projektowe dla korporacji, m.in. dla IBM, Deutsche Telekom, Royal Bank of Scotland.

W dorobku ma kilkadziesiąt indywidualnych wystaw m.in. w Berlinie, Genewie, Lipsku, Pradze, Tokio, Waszyngtonie i wielu miastach Polski.

Galeria Saska funkcjonuje w Lublinie od 2014 r. Organizatorem wystaw jest samorządowe Centrum Spotkania Kultur. Kuratorem galerii jest Leszek Mądzik. Dotychczas prezentowane tu były prace m.in. Andrzeja Pągowskiego, Radosława Szaybo, Michała Batorego, Tomasza Sikory, Andrzeja Różyckiego, Wojciecha Gepnera, Rafała Olbińskiego.

Prace Andrzeja Dudzińskiego będą eksponowane do 10 marca. (PAP)

Autor: Zbigniew Kopeć

kop/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL