Kultura i sztuka po 1989 roku

02.03.2018 aktualizacja 03.03.2018

Prace Jana Berdyszaka na wystawie w radomskiej "Elektrowni"

Blisko 50 prac, m.in. instalacje plastyczne, obrazy i rysunki zmarłego trzy lata temu Jana Berdyszaka, można od piątku oglądać na wystawie "Międzywartości" w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu (Mazowieckie).

Jan Berdyszak (1934-2014) tworzył w różnych dziedzinach: grafice, malarstwie i rysunku. Realizował też obiekty przestrzenne, tworzył instalacje i scenografie teatralne.

Na wystawę w radomskiej "Elektrowni", zatytułowaną "Międzywartości" wybrano blisko 50 prac artysty z całej jego twórczości, trwającej nieprzerwanie od początku lat 60. XX wieku do 2014 r.

"Pokazujemy w Radomiu m.in. kilkanaście instalacji plastycznych, kilkanaście rysunków, obrazy oraz prace z cyklu +Reinstalacje fotograficzne+" - powiedział PAP syn artysty prof. Marcin Berdyszak.

Dobór prac prezentowanych w "Elektrowni" nie jest przypadkowy. Jak podkreśliła kuratorka wystawy Tamara Woźniak-Książek, wystawa koncentruje się na interesującym artystę problemie obecności człowieka w kontekście jego relacji ze światem. "Tytułowe +międzywartości+ to w rozumieniu artysty sieć możliwych powiązań, relacji i stanów w dziele i u odbiorcy" - zaznaczyła kuratorka.

Zwiedzający mogą zobaczyć prace z różnych okresów twórczości Berdyszaka, m.in. instalację ze szkła i drewna z cyklu "Apres passe-par-tout" (2004) czy malarstwo z cyklu: "Miejsca rezerwowane" i "Belki krzyża", które artysta tworzył w latach 70 XX w.

Wystawie towarzyszy projekcja zawartości jednego ze szkicowników Berdyszaka, które prowadził od lat 60. XX w. Zawarte są w nich projekty i rozważania artysty dotyczące uprawianej sztuki. Wystawa w radomskiej "Elektrowni" czynna będzie do 6 maja.

Jan Berdyszak w 1958 r. ukończył Wyższą Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W macierzystej uczelni pracował od 1965 r. Prowadził Pracownię Rzeźby i Otoczenia. Z kolei w Instytucie Kultury Plastycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego kierował Zakładem Rysunku. W 1999 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie.

Od pierwszej, jeszcze w czasie studiów, wystawy prac (w Zakładzie Historii Sztuki UAM w Poznaniu), do ostatniej prezentacji w czerwcu 2014 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu ("Horyzonty grafiki"), zrealizował 138 indywidualnych pokazów twórczości, uczestniczył w 560 wystawach zbiorowych, międzynarodowych festiwalach sztuki, także scenografii teatralnej – w kraju i za granicą.

Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych m.in. w Muzeach Narodowych: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu; Muzeum Sztuki w Łodzi, Staatliches Museum w Berlinie, zbiorach UNESCO w Paryżu, The Kościuszko Fundation w Nowym Jorku, Museum of Fine Art w Bostonie, Muzeum Puszkina w Moskwie. (PAP)

autor: Ilona Pecka

edytor: Paweł Tomczyk

ilp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL