Blisko 50 prac, m.in. instalacje plastyczne, obrazy i rysunki zmarłego trzy lata temu Jana Berdyszaka, można od piątku oglądać na wystawie "Międzywartości" w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu (Mazowieckie).
Jan Berdyszak (1934-2014) tworzył w różnych dziedzinach: grafice, malarstwie i rysunku. Realizował też obiekty przestrzenne, tworzył instalacje i scenografie teatralne.
Na wystawę w radomskiej "Elektrowni", zatytułowaną "Międzywartości" wybrano blisko 50 prac artysty z całej jego twórczości, trwającej nieprzerwanie od początku lat 60. XX wieku do 2014 r.
"Pokazujemy w Radomiu m.in. kilkanaście instalacji plastycznych, kilkanaście rysunków, obrazy oraz prace z cyklu +Reinstalacje fotograficzne+" - powiedział PAP syn artysty prof. Marcin Berdyszak.
Dobór prac prezentowanych w "Elektrowni" nie jest przypadkowy. Jak podkreśliła kuratorka wystawy Tamara Woźniak-Książek, wystawa koncentruje się na interesującym artystę problemie obecności człowieka w kontekście jego relacji ze światem. "Tytułowe +międzywartości+ to w rozumieniu artysty sieć możliwych powiązań, relacji i stanów w dziele i u odbiorcy" - zaznaczyła kuratorka.
Zwiedzający mogą zobaczyć prace z różnych okresów twórczości Berdyszaka, m.in. instalację ze szkła i drewna z cyklu "Apres passe-par-tout" (2004) czy malarstwo z cyklu: "Miejsca rezerwowane" i "Belki krzyża", które artysta tworzył w latach 70 XX w.
Wystawie towarzyszy projekcja zawartości jednego ze szkicowników Berdyszaka, które prowadził od lat 60. XX w. Zawarte są w nich projekty i rozważania artysty dotyczące uprawianej sztuki. Wystawa w radomskiej "Elektrowni" czynna będzie do 6 maja.
Jan Berdyszak w 1958 r. ukończył Wyższą Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W macierzystej uczelni pracował od 1965 r. Prowadził Pracownię Rzeźby i Otoczenia. Z kolei w Instytucie Kultury Plastycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego kierował Zakładem Rysunku. W 1999 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie.
Od pierwszej, jeszcze w czasie studiów, wystawy prac (w Zakładzie Historii Sztuki UAM w Poznaniu), do ostatniej prezentacji w czerwcu 2014 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu ("Horyzonty grafiki"), zrealizował 138 indywidualnych pokazów twórczości, uczestniczył w 560 wystawach zbiorowych, międzynarodowych festiwalach sztuki, także scenografii teatralnej – w kraju i za granicą.
Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych m.in. w Muzeach Narodowych: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu; Muzeum Sztuki w Łodzi, Staatliches Museum w Berlinie, zbiorach UNESCO w Paryżu, The Kościuszko Fundation w Nowym Jorku, Museum of Fine Art w Bostonie, Muzeum Puszkina w Moskwie. (PAP)
autor: Ilona Pecka
edytor: Paweł Tomczyk
ilp/ pat/