Wieloformatowe obrazy oraz instalacje malarskie i świetlne autorstwa Leona Tarasewicza będzie można oglądać od czwartku na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Jak zapowiadają organizatorzy, ekspozycja ukaże ewolucję twórczości artysty.
"Do Wrocławia przyjeżdżałem już jako uczeń liceum, żeby zobaczyć zbiory muzealne i nie pomyślałbym, że będę miał tutaj wystawę; później moje obrazy były tu obecne, gdy pokazywano dyplomy wyróżnione w uczelniach artystycznych. Także tu w Muzeum Narodowym mam najwięcej obrazów" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Leon Tarasewicz.
Artysta podkreślił także, jak ważny jest w jego wystawach kontekst architektury. "Tworząc wystawę nie chcę ocierać się o proste symbole, a biorąc pod uwagę tak złożoną historię tego miejsca, które było kiedyś świątynią chciałbym, aby w tym wszystkim można było myśleć uniwersalnie i nie w sposób prosty, bo Wrocław ma w sobie naprawdę bogatą przeszłość" – wyjaśnił.
"Cała wystawa składa się z trzech przestrzeni, które wzajemnie się uzupełniają. Pokazujemy malarstwo na płótnie i papierze, w tym pracę dyplomową prof. Tarasewicza poprzez prace o wiele większych wymiarów, które wykraczają kompozycją poza ramy obrazu tradycyjnie rozumianego" – wyjaśniła kuratorka wystawy Małgorzata Devosges-Cuber.
Jak powiedziała, prace te zostaną zestawione z malarstwem rozprzestrzeniającym się w trzeci wymiar jako obraz-miejsce, zaprojektowanym specjalnie dla wnętrza Muzeum Architektury we Wrocławiu i zaadaptowane do muzealnego wirydarza.
"Mamy nadzieję, że granica między architekturą a sztuką w tym muzeum nie istnieje. Sztuka ma bardzo dużo wspólnego z architekturą, a dzięki pracom Leona Tarasewicza będzie można zobaczyć budynek muzeum w innym kontekście. Artysta podjął wielowarstwowy dialog z przestrzenią tego budynku i z jego pierwotną funkcją klasztoru bernardynów" – powiedziała wicedyrektor Muzeum Architektury Jolanta Gromadzka.
Na wystawie prezentowane będą prace ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, warszawskiej Zachęty, Galerii Arsenał w Białymstoku, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu a także z kolekcji prywatnych i zbiorów własnych Leona Tarasewicza. Organizatorami wystawy jest Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz wrocławska Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta.
W czwartek wieczorem podczas wernisażu wystawy, Tarasewicz zostanie odznaczony medalem prezydenta Wrocławia "Merito de Wratislavia - Zasłużony dla Wrocławia".
Leon Tarasewicz (ur. 1957 r.), współczesny malarz, profesor sztuk plastycznych, wykładowca malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoje instalacje artystyczne zaprezentował na wielu światowych wystawach, m.in. w Wenecji, Berlinie, Barcelonie, Sztokholmie, Lubece czy Nowym Yorku. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, laureat Paszportu Polityki.
Wystawę w Muzeum Architektury można zwiedzać do 26 sierpnia. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ pat/