Ok. 30 prac, głównie obrazów olejnych, cenionego przedwojennego impresjonisty Ernsta Kolbego, będzie można oglądać od czwartku w Muzeum Gdańska. Dzieła niemieckiego twórcy prezentują głównie krajobrazy Bałtyku.
"To pierwsza w Polsce po 1945 r. wystawa prac tego artysty w tak dużej liczbie. Wiele dzieł Kolbego nie przetrwało wojny, ponieważ jego mieszkanie zostało zbombardowane 1943 r. podczas nalotów alianckich na Berlin. Stąd też jest dość rzadkim artystą na rynku antykwarycznym i poszukiwanym przez kolekcjonerów sztuki" – powiedziała PAP kuratorka wystawy Izabela Olkowska.
Szczyt kariery Kolbego przypada na lata 1920-33. "To wówczas z Berlina Kolbe podejmował liczne podróże nad morze, szczególnie nad Bałtyk oraz w góry, np. Alpy Tyrolskie. Głównym tematem jego prac były pejzaże pomorskie, krajobrazy nadbałtyckie, widoki gór Tyrolskich i krajobrazy z wydm na wyspie Sylt. Ulubionym motywem prac Kolbego były także wnętrza domów rybackich i kamienic rodów patrycjuszowskich, np. domu Uphagena w Gdańsku. Był autorem wielu litografii przedstawiających m.in. widoki Gdańska" - wyjaśniła.
Na wystawie w Muzeum Gdańska pokazane zostaną głównie prace marynistyczne Kolbego pokazujące pejzaże Bałtyku z okolic Ustki, Darłówka i Krynicy Morskiej.
Wśród prac prezentujących Gdańsk będzie natomiast obraz olejny przedstawiający miasto zimową porą z perspektywy Długiego Pobrzeża oraz chromolitografia ukazująca ulicę Piwną w jesiennej szacie.
Olkowska dodała, że twórczość Kolbego zaliczana jest do nurtu ekspresyjnego impresjonizmu. "Impresjoniści skupiali się głównie na wrażeniowości pory roku lub dnia, a Kolbe dodawał do tego jeszcze ładunek emocjonalny. Nie mógł jednak tego stylu artystycznego rozwinąć, ponieważ od 1933 r. III Rzesza zaczęła tępić nowatorskie formy sztuki" - wyjaśniła.
Ernst Kolbe urodził się 9 stycznia 1876 r. w Kwidzynie (Pomorskie) i był jednym z sześciorga dzieci ówczesnego przewodniczącego Rady Miasta Kwidzyna – Hermanna Kolbego. Dzieciństwo spędził jednak w Stargardzie Szczecińskim. W wieku 19 lat rozpoczął studia z zakresu malarstwa i rysunku u Juliusa Ehrentrauta oraz Paula Vorganga na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, a od 1899 r. w pracowni pejzażysty Eugenio Brachta, z którym przeniósł się do Drezna. Tam też, w 1903 r. został uhonorowany Złotym Medalem tamtejszej Akademii Sztuki. Trzy lata później wrócił do Berlina i został członkiem Stowarzyszenia Artystów Berlińskich.
Szersze uznanie zyskał w 1912 r. w czasie Wielkiej Berlińskiej Wystawy Sztuki, na której zaprezentował swoje prace. Rok później uzyskał nagrodę Fundacji Juliusa Helffta dla szczególnie utalentowanych malarzy pejzażystów.
Kolbe zmarł 17 lipca 1945 r. w Rathenow (Niemcy).
Prezentowane prace w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska prace Kolbego pochodzą ze zbiorów Westpreussisches Landesmuseum w Warendorfie. Wystawa będzie czynna do 15 września 2019 r.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ pat/