
273 prace autorstwa 256 współczesnych artystów, w tym także już nieżyjących, można będzie od piątku oglądać na przedaukcyjnej wystawie „Bliźniemu swemu…” w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Prace te w kwietniu będzie można kupić na aukcji.
Będzie to już 14. edycja aukcji, z której całkowity dochód przeznaczony zostanie na potrzeby podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Aukcja „Bliźniemu swemu…” organizowana jest w Rzeszowie od 1990 roku, co dwa lata. Jej organizatorem jest rzeszowska fundacja o tej samej nazwie.
Prezes fundacji Emil Jurkiewicz zachęcając do obejrzenia wystawy powiedział PAP, że na ekspozycji będzie można podziwiać malarstwo, grafikę, fotografie i rzeźby autorstwa nie tylko Polskich twórców, ale i zagranicznych, m.in. z Rosji, czy Tadżykistanu.
Zapewnił jednocześnie, że biennale, jak zawsze, zgromadziło prace najwybitniejszych twórców.
„Od wielu lat naszymi darczyńcami są najwybitniejsi współcześni twórcy, i ci już znani i uznani, i ci młodzi, stojący dopiero u progu sławy. Ofiarodawcami są też rodziny zmarłych artystów, czy ich spadkobiercy. Wystawa jest jednocześnie doskonałą formą gromadzenia środków finansowych jak i formą promocji; promocji idei pomocy najbardziej potrzebującym oraz promocji sztuki, głównie polskiej” – zauważył Jurkiewicz.
Wśród artystów, których dzieła można oglądać na wystawie, a później będzie można nabyć w drodze licytacji, znalazła się Magdalena Abakanowicz, Kazimierz Gustaw Zemła, Helena Zaremba-Cybisowa, Tadeusz Dominik, Edward Dwurnik, Stanisław i Jan Młodożeniec, Roman Opałka, Rafał Olbiński, Zdzisław Beksiński, Stefan Gierowski, Natalia Lach-Lachowicz, Franciszek Starowieyski, Ryszard Horowitz, Franciszek Maśluszczak, Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Prace nieżyjących już twórców na aukcję przekazali ich bliscy.
Jurkiewicz podkreślił, że przekrój form, stylów, technik ofiarowanych prac jest tak szeroki, że każdy z pewnością „odnajdzie na wystawie dzieło, które mu się spodoba, może poruszy, i które zechce kupić na aukcji, wspomagając tym samym tych najbardziej potrzebujących”.
Ekspozycja wcześniej była już prezentowana tradycyjnie w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, a następnie we Wrocławiu, Gdańsku i Katowicach. Ostatnim przystankiem wystawy jest zawsze Rzeszów, gdzie na zakończenie prace trafiają na licytację.
W tym roku odbędzie się jej 14. edycja, którą zaplanowano na 3 kwietnia w Filharmonii Podkarpackiej. Podczas ostatniej licytacji, w 2014 roku, zebrano prawie 666 tys. zł.
Tegoroczna aukcja przypada w roku dwóch jubileuszy Towarzystwa Pomocy im. Świętego Brata Alberta: w 2016 roku przypada setna rocznica śmierci patrona Towarzystwa - Adama Chmielowskiego, czyli św. brata Alberta; drugi z jubileuszy to 35-lecie istnienia i działania Towarzystwa jego imienia.
Towarzystwo Pomocy im. Świętego Brata Alberta jest jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce i pierwszą, która zajęła się w kraju niesieniem pomocy bezdomnym. Zostało zarejestrowane w grudniu 1981 r. we Wrocławiu. Od tego czasu rozszerzyło działalność na cały kraj. Praca prowadzona jest w 65 kołach terenowych. Codzienną opieką objętych jest około czterech tys. podopiecznych.
Do działań Towarzystwa zalicza się nie tylko pomoc bezdomnym; podopiecznymi organizacji są również ludzie starsi, ubodzy, dzieci, osoby, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Towarzystwo gromadzi środki na najbardziej niezbędne codzienne potrzeby: żywność, odzież, środki czystości, pomoce szkolne dla dzieci, bieżące naprawy i utrzymanie schronisk i domów opieki.
Jednym ze sposobów zdobywania funduszy na działalność są aukcje charytatywne organizowane przez Fundację „Bliźniemu swemu”, czy ze sprzedaży dzieł sztuki podarowanych przez artystów. (PAP)
api/ pz/