Replika bufetu pubu "Łódź Kaliska" będzie jednym z elementów polskiej ekspozycji na tegorocznej wystawie Expo w Astanie (Kazachstan), która rozpocznie się w czerwcu. Łódź będzie tam promować swoją kandydaturę do organizacji Expo w 2022 roku.
Polska zaprezentuje się w Astanie na stoisku obejmującym łącznie 1 tys. m kw. zlokalizowanym na dwóch poziomach; na pierwszym znajdzie się merytoryczna część nawiązująca do tematu tegorocznego Expo, czyli "Energia Przyszłości". Na poziomie drugim, obok przestrzeni biurowej i konferencyjnej, zaplanowano restaurację i sklep – będzie to obszar ok. 160 m kw., na którym swoją kandydaturę do Expo 2022 promować będzie Łódź.
Jak poinformowała Jolanta Baranowska z Biura Rzecznika Prasowego i Nowych Mediów łódzkiego magistratu, w łódzkiej Pracowni Robót Sztukatorskich i Konserwacji Zabytków "Arkady" powstał projekt tej części ekspozycji, łączący funkcję reprezentacyjną z usługową.
Wykorzystano w nim replikę bufetu pubu "Łódź Kaliska", który zasłynął jako siedziba awangardowej grupy artystycznej o tej samej nazwie. To miejsce kultowe, znane z happeningów i wystaw, a także z nietypowego wystroju. Autorem projektu bufetu jest prof. Marek Janiak – jeden z założycieli grupy Łódź Kaliska.
Założono, że wystawa będzie mieć charakter multimedialny i interaktywny, a jej centralnym punktem będzie makieta, prezentująca wybrane elementy architektoniczne centrum Łodzi. Istotnym elementem ekspozycji będą projekcje naścienne, opowiadające o powstającym mieście, które rozrasta się i zmienia swój charakter.
W sali konsumpcyjnej zaaranżowane zostaną strefy o wystroju inspirowanym łódzkimi motywami. Dzięki nim odwiedzający restaurację będą mogli przenieść się na woonerf, czyli podwórzec miejski, który w ostatnich latach stał się faworyzowaną przez łodzian formą organizacji przestrzeni miejskiej, a także do wnętrza eleganckiej willi z czasów Ziemi Obiecanej i XIX-wiecznego pociągu.
Prezentacje nawiązywać będą do tematu Expo 2022 proponowanego przez Łódź - "City Re:Invented", który dotyczyć ma rewitalizacji obszarów miejskich.
W ulokowanym na tym samym poziomie sklepie zwiedzający będą mogli nabyć upominki i gadżety reprezentatywne dla 16 polskich województw. Łódzki magistrat we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości – głównym organizatorem udziału Polski w EXPO Astana 2017 – rozpoczął procedurę wyłonienia restauratora, który zorganizuje i poprowadzi restaurację i sklep, gdzie oferowane będą tradycyjne potrawy kuchni polskiej i specjały regionu łódzkiego.
Wystawa w Astanie jest pierwszym Expo organizowanym w Azji Centralnej. Organizatorzy szacują, że każdego dnia tereny wystawiennicze odwiedzać będzie od 50 do 110 tys. osób. Łącznie od czerwca do września do miasta może przyjechać ok. 2 mln osób.
International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu.
Konkurentami Łodzi w ubieganiu się o prawo do organizacji Expo 2022 są Buenos Aires (Argentyna) i Minnesota (Stany Zjednoczone). Na początku kwietnia Łódź odwiedziła misja ewaluacyjna Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE), która zweryfikowała gotowość miasta do tego przedsięwzięcia.
Raporty podsumowujące wszystkie trzy kandydatury zostaną zaprezentowane na Zgromadzeniu Ogólnym BIE w czerwcu, natomiast w listopadzie odbędzie się głosowanie z udziałem 169 członków tej międzynarodowej organizacji, które wyłoni organizatora Expo 2022.(PAP)
agm/ hgt/