Epoka nowożytna

14.02.2019

Repliki dzieł z Kaplicy Sykstyńskiej na wystawie w Kolegiacie św. Krzyża we Wrocławiu

Reprodukcje ponad 30 fresków Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej zostaną wystawione w Kolegiacie św. Krzyża na wrocławskim Ostrowie Tumskim. Od 27 kwietnia, przez trzy miesiące, będzie można oglądać je w rzeczywistych rozmiarach, na materiale imitującym ścianę.

Jak wyjaśnił w czwartek na konferencji prasowej Sascha Gajew, przedstawiciel firmy Yolo Event z Berlina, która jest organizatorem wystawy, pokaże ona 34 freski namalowane przez Michała Anioła w latach 1508-1512, które zdobią sufit i ściany Kaplicy Sykstyńskiej, jako wierne oryginałom repliki.

„Zwiedzający, z uwagi na długi czas oczekiwania i tłumy ludzi, często bywają rozczarowani wizytą w Kaplicy Sykstyńskiej. Freski znajdują się na suficie, więc nie można dokładnie zobaczyć co przedstawiają. Dzięki wystawie będzie można po raz pierwszy podziwiać je w oryginalnych rozmiarach, z bardzo bliska. Odwiedzający będą mogli obejrzeć malowidła dostrzegając wszystkie szczegóły w spokoju i bez presji czasu” – tłumaczył Gajew.

Na wystawie będzie można zobaczyć w rzeczywistych rozmiarach m.in. „Stworzenia Adama” o wymiarach 2,7 metrów wysokości i 5,7 metrów szerokości oraz „Sąd Ostateczny” – o rozmiarach 12 x 12,5 metrów (150 m kw.).

„Aby przygotować tak wierne kopie obrazów potrzebna była bardzo dokładna kamera, która pozwoliła na wykonanie zdjęć oddających każdy szczegół. Poza tym powierzchnia, na której malował Michał Anioł nie jest równa, natomiast my pokazujemy te freski na prostym płótnie, co było dodatkowym wyzwaniem. Materiał podobny jest do ściany, stwarza wrażenie, że stoi się przed prawdziwym freskiem” – wyjaśnił Gajew.

Podkreślił, że wrocławska wystawa jest także formą podziękowania Janowi Pawłowi II, gdyż to dzięki jego decyzji 30 lat temu rozpoczęła się renowacja fresków w Kaplicy Sykstyńskiej.

„Bardzo ucieszyła mnie propozycja zrealizowania wystawy właśnie we Wrocławiu. Będziemy mogli zobaczyć fragment Watykanu w naszym +małym Watykanie+. Mam nadzieję, że będzie to ogromne wydarzenie kulturalne. Zwiedzający będą mogli z bliska zobaczyć wspaniałe dzieła sztuki zdobiące Kaplicę Sykstyńską” – mówił ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedralnej parafii.

Dla zwiedzających przygotowane będą też specjalne audio przewodniki z pełnym opisem twórczości Michała Anioła.

Wystawa była już prezentowana w 15 miastach na świecie, m.in. w Montrealu, Nowym Jorku, Berlinie, Szanghaju i Wiedniu. Wrocław ma być pierwszym, ale nie ostatnim polskim miastem, w którym zorganizowana zostanie wystawa. (PAP)

Autor: Agata Tomczyńska

ato/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL