Portrety autorstwa Magdaleny Moskwy z ostatnich dwudziestu lat, a także m.in. fotografie i instalacje tej artystki, oglądać będzie można od piątku na wystawie w Muzeum Sztuki w Łodzi.
"Magda Moskwa. Nomana" to retrospektywna wystawa Magdaleny Moskwy, uważanej za jedną z najbardziej oryginalnych współczesnych artystek.
Na wystawie zaprezentowane zostaną jej najważniejsze obrazy z ostatnich 20 lat, a także - jak poinformowała kuratorka wystawy Maria Morzuch - "ubrania będące formami mentalnych kombinezonów", fotografie oraz instalacje.
"Dzięki temu pierwszemu całościowemu spojrzeniu na dorobek artystki można uchwycić kolejne przemiany twórczości Moskwy, ale też zaważyć bardzo indywidualny styl i wielość powtarzających się motywów. Pojawiają się one choćby w tle portretowanych osób - wzory kwiatowe - lub jako malarskie znaki szczególne wpisane w postacie" - przekonuje Morzuch.
Magdalena Moskwa znana jest z portretów kobiecych, które jednak nie są wizerunkami konkretnych osób, ale "posklejanymi" postaciami noszącymi cechy wielu ludzi, w tym samej artystki. Często koncentruje się na fragmentach ludzkiej anatomii, a szczególną uwagę przywiązuje do dłoni i stóp, jako niezwykle ekspresyjnych części ciała. Postacie na jej obrazach są wyraźnie doświadczone przez życie, wiele z nich przywołuje na myśl tradycję portretów trumiennych. Artystka określa to jako efekt "opancerzania się" – psychicznej i fizycznej obrony swojej indywidualności i kruchego ciała przed zewnętrznymi czynnikami.
Maria Morzuch: Moskwa znana jest z portretów kobiecych, które jednak nie są wizerunkami konkretnych osób, ale "posklejanymi" postaciami noszącymi cechy wielu ludzi, w tym samej artystki. Często koncentruje się na fragmentach ludzkiej anatomii, a szczególną uwagę przywiązuje do dłoni i stóp.
W swojej sztuce stosuje rzadkie i dawne techniki malarskie. Zainteresowanie i praktyka w zakresie konserwacji dzieł sztuki zachęciła artystkę do wykorzystania w swojej twórczości mało popularnych materiałów, jak zaprawa kredowa.
Jej wieloletnie doświadczenia w tym zakresie widać w najnowszych pracach, które kuratorka wystawy Maria Morzuch określa mianem "cielesnych reliefów". "Gra toczy się między iluzją a dosłownością przedstawienia ciała. Dzieła te są odważną i bezkompromisową kontynuacją zainteresowań Moskwy. Zarówno nowym etapem, ale też konsekwencją jej twórczej drogi" - dodała kuratorka.
Wystawę "Magda Moskwa. Nomana" będzie można oglądać w siedzibie ms2 Muzeum Sztuki do 16 maja.
Magdalena Moskwa studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Łodzi. Pokazywała swoje prace na indywidualnych wystawach m.in. w Galerii Opus w Łodzi, Galerii Wizytującej w Warszawie, czy na wystawach "Co widać. Polska sztuka dzisiaj" w Centrum Sztuki Nowoczesnej i "Corpus" w warszawskiej Zachęcie. (PAP)
szu/ agz/