Wystawy m.in. o porcie i narodzinach polskiego Szczecina zaplanowali na 75-lecie przejęcia władzy w mieście przez polskich przedstawicieli właściciele Muzeum Polskiego Szczecina. Ekspozycje prezentowane będą na dziedzińcu kamienicy przy ul. św. Wojciecha od maja.
"Nasz zbiór, dotyczący Szczecina po 1945 r. liczy ponad tysiąc obiektów. Takiego zbioru nie ma żadna instytucja publiczna i nie ma takiego zbioru w rękach prywatnych" – powiedział w poniedziałek dziennikarzom właściciel Muzeum Polskiego Szczecina Wojciech Lizak. Dodał, że wystawy będą odbywać się na secesyjnym dziedzińcu w kamienicy przy ul. św. Wojciecha 1, przy tymczasowej siedzibie muzeum i będą miały charakter "eventowy", jednorazowy.
Pierwsza wystawa, zaplanowana na 2 maja, poświęcona będzie wschodniej granicy Polski na przestrzeni wieków. Jej ideą – jak wyjaśniają organizatorzy – jest m.in. pokazanie na przykładzie europejskiej kartografii, jak doszło do wyznaczenia dzisiejszej wschodniej granicy Polski.
Mało znane epizody z polskiej historii – jak obecność Polaków podczas oblężenia Kołobrzegu przez wojska napoleońskie w latach 1806-1807 – mają być natomiast ukazane na drugiej wystawie "Pierwsze boje o Niepodległość: od Księstwa Warszawskiego do legionów Piłsudskiego". Ekspozycję będzie można oglądać 9 maja.
Widoki, plany i kartografię pomorską od XVI do XX w. zobaczą odwiedzający kolejną wystawę, poświęconą portowi Szczecin-Świnoujście, 30 maja. Ziemiom zachodnim i północnym w polskiej kulturze i myśli politycznej poświęcona będzie natomiast wystawa 27 czerwca. Trzy dni później zaplanowana jest ekspozycja "Antypolonizm sowiecki i niemiecki oraz jego rola w destrukcji porządku powersalskiego".
Wystawa nazwana przez organizatorów "wielkim finałem", poświęcona narodzinom polskiego Szczecina, odbędzie się natomiast 5 lipca 2020 r., w 75. rocznicę przejęcia władzy w Szczecinie przez przedstawicieli państwa polskiego.
"Mam pewnego rodzaju obsesję, jeżeli chodzi o historię Szczecina po 1945 r., bo uważam, że Szczecin pozostał ostatnim miastem w Polsce, które ma nieprawdopodobnie dużą liczbę +białych plam+ (…) Chciałbym przy pomocy tych wystaw pokazać kilka rzeczy, które do tej pory nigdy nie były prezentowane, jak na przykład obecność oddziałów NKWD na terenie Szczecina" – wyjaśnił Wojciech Lizak.
Ostatnią wystawą będzie natomiast ekspozycja poświęcona szczecińskiemu żeglarstwu. Odwiedzający będą mogli m.in. zobaczyć fotografie, plakaty oraz projekty jednostek z działającej w latach 1946-1997 stoczni jachtowej im. Leonida Teligi. Wystawa odbędzie się 18 lipca.
Na cykl wystaw mają obowiązywać darmowe karnety.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pat/