Bogato zdobione ornaty, mszał liturgiczny z XIX w. a także średniowieczne dokumenty klasztorne można od czwartku oglądać na wystawie „Skarby dominikanów” w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Ekspozycji towarzyszą seminaria oraz spotkania poświęcone liturgii, historii i sztuce zakonu dominikanów.
„Chcemy przybliżyć zwiedzającym historię zakonu dominikanów, który funkcjonował na Pomorzu Zachodnim w średniowieczu, ale po wprowadzeniu reformacji i sekularyzacji dóbr przestał istnieć” - powiedziała w rozmowie z PAP kuratorka wystawy Krystyna Milewska. Jak dodała, dopiero pod koniec lat 80 XX w. klasztor dominikanów wznowił swoją misję i pracę w Szczecinie.
Na wystawie będzie można zobaczyć bogato zdobione i haftowane ornaty pochodzące z XVIII, XIX oraz XX w. „Szaty liturgiczne pochodzą z byłych terenów państwa polskiego: Tarnopola oraz miejscowości Podkamień z obwodu lwowskiego. Tkaniny zostały wypożyczone z Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu” - wyjaśnił kuratorka.
Jak zaznaczyła, jednym z najcenniejszych i rzadko pokazywanych eksponatów jest mszał liturgii dominikańskiej „Missale iuxta ritum Sacri Ordinis Praedicatorum” wydrukowany w belgijskim mieście Tournai w 1881 r. Na wystawie zaprezentowana zostanie także chorągiew z czarno-białym herbem dominikańskim i łacińską sentencją na wstędze „Laudare, benedicere, praedisere” (Chwalić, błogosławić, głosić prawdę).
„Przedstawimy także historię dominikanów na Pomorzu Zachodnim poprzez archiwalne dokumenty. Będzie można zobaczyć regesty, czyli ewidencje, prowadzone przez klasztor dominikanów w Kamieniu Pomorskim w latach 1240 do 1534, a także dokumenty z klasztorów w Słupsku i Greifswaldzie. To oryginalne rękopisy, które na co dzień rzadko przedstawiane są gościom muzealnym” - podkreśliła Milewska.
Ekspozycji w czwartek i piątek towarzyszą spotkania oraz seminaria poświęcone liturgii, duchowości, historii i sztuce dominikanów. „Dowiemy się jakie przesłanie niesie z sobą malarstwo dominikańskie, a także poznamy wyniki prac archeologicznych prowadzonych w Kamieniu Pomorskim, gdzie znaleziono ślady XIII-wiecznego klasztoru dominikanów” - dodała kuratorka.
Prezentowane artefakty pochodzą z kolekcji Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, Archiwum Państwowego w Szczecinie oraz szczecińskiego Muzeum Narodowego. Wystawa będzie otwarta do 30 lipca br. (PAP)
mzb/ pat/