Pochodzące z terenów Górnego Śląska obiekty sakralne, rzeźby, płaskorzeźby, obrazy, naczynia i szaty liturgiczne z czasów średniowiecznych i nowożytnych od niedzieli będzie można obejrzeć na wystawie "Galeria śląskiej sztuki sakralnej" w Muzeum Śląskim w Katowicach.
To ostatnia, szósta wystawa stała Muzeum Śląskiego, którego nową siedzibę otwarto w czerwcu na terenie byłej kopalni Katowice.
Jak powiedziała PAP kurator wystawy Henryka Olszewska-Jarema ekspozycja licząca ponad 100 obiektów łączy zbiory tamtejszego muzeum i przekazane jako długoterminowy depozyt zbiory Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach.
"Prezentujemy już wystawy poświęcone sztuce, historii i dziedzictwu Górnego Śląska. Sztuka sakralna wpisuje się w ten program. Podkreśla dziedzictwo duchowe Ślązaków, dla których religia była bardzo ważna" – zaznaczyła Olszewska-Jarema.
Wszystkie eksponaty pochodzą z terenu Górnego Śląska, choć niekoniecznie tam powstały. Zwiedzający będą mogli obejrzeć obiekty powstałe w średniowieczu, renesansie i baroku m.in. rzeźby, płaskorzeźby, obrazy oraz wyroby rzemiosła artystycznego np. naczynia i szaty liturgiczne. Jak podała kurator wystawy najstarsze dzieło – drewniana rzeźba Tronującej Madonny z Dzieciątkiem – pochodzi z końca XIV w.
Jednym z najcenniejszych eksponatów jest rzeźba Marii z Dzieciątkiem z Knurowa z 1420 r. "Ta rzeźba jest klasycznym przykładem przedstawień Marii zwanych Pięknymi Madonnami. Została odnaleziona w latach 30. XX wieku w wieży knurowskiego kościoła pw. św. Wawrzyńca. Wówczas była w bardzo złym stanie, jednak po gruntownej konserwacji stała się ikoną wystawy" – powiedziała Olszewska-Jarema.
Aranżacja wystawy ma łączyć aspekt historyczny i edukacyjny, ma również sprzyjać refleksji. "Staraliśmy się podkreślić pierwotne funkcje tych obiektów, które teraz występują w roli eksponatów muzealnych, ale kiedyś zdobiły wnętrza kościołów. Dlatego zaaranżowaliśmy ekspozycję w taki sposób, by przypominała wnętrze świątyni. Główna oś wystawy symbolizuje główną nawę, na końcu której znajduje się piękny tryptyk gotycki, czyli trzyczęściowy ołtarz" – wyjaśniła kurator.
"Mówiąc o świętych czczonych na Górnym Śląsku nie można zapomnieć o św. Barbarze – patronce górników i dobrej śmierci. Jej figura będzie umieszczona przed wejściem do galerii, która sąsiaduje z wystawą o historii Śląska" – dodała Olszewska-Jarema.
Jak przypomniała tworzenie kolekcji śląskiej sztuki sakralnej rozpoczął w okresie międzywojennym sam inicjator Muzeum Śląskiego Tadeusz Dobrowolski. Prezentowanie i zbieranie obiektów przerwała jednak II wojna światowa.
Muzeum Śląskie powstało na terenie dawnej kopalni Katowice. XIX-wieczną kopalnię połączono z nowoczesną powierzchnią wystawienniczą umieszczoną pod ziemią i unikatowymi zbiorami. Główne ekspozycje pokazywane są w ośmiokondygnacyjnym budynku, którego połowa znajduje się pod ziemią. Przeszklone bloki zbudowane na powierzchni umożliwiają oglądanie wystaw w świetle dziennym. (PAP)
akp/ par/