Kultura i sztuka po 1989 roku

08.11.2016 aktualizacja 09.11.2016

Stalowa Wola: Wystawa prac Piotra Michałowskiego

Obraz Piotra Michałowskiego "Kardynał" Obraz Piotra Michałowskiego "Kardynał"

Portrety, przedstawienia konne, scenki rodzajowe Piotra Michałowskiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa romantycznego, będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli od soboty.

Tytuł wystawy to "Piotr Michałowski (1800-1855) – niezależny, bezinteresowny, wolny". Jak poinformowała PAP Magdalena Wielgocka ze stalowowolskiego muzeum, twórczość Michałowskiego za jego życia była praktycznie nieznana. Artysta malował przede wszystkim dla siebie, poza jakimkolwiek oficjalnym obiegiem sztuki. Był więc rzeczywiście niezależny, bezinteresowny i wolny.

"Michałowski był bardzo wnikliwym portrecistą i niezrównanym malarzem koni. Aż trudno uwierzyć, że w XIX w. był nieznany. Ta wystawa jest wyjątkową okazją, aby zobaczyć kilkadziesiąt różnych prac tego artysty w jednym miejscu" – dodała Wielgocka.

W ekspozycji znajdą się akwarele, szkice i obrazy olejne, m.in.: wnikliwe portrety wieśniaków, osobiste portrety córki, czy portret "Kardynał", z około 1846-48 roku.

Będzie można zobaczyć również mistrzowskie przedstawienia koni i dynamiczne kompozycje batalistyczne, którymi – zdaniem koordynatorki wystawy Anny Szlązak - Michałowski zapisał się w panteonie sztuki polskiej. Będą to m.in. akwarele "Napoleon wydający rozkazy" z 1835 roku, czy "Konie w zaprzęgu" z lat 1844-48.

"Brawurowe sceny z wojen napoleońskich, takich jak np. +Bitwa pod Somosierrą+, choć malowane nie z perspektywy uczestnika, lecz raczej duchowego spadkobiercy napoleońskiej legendy, do dziś funkcjonują jako ilustracja tych historycznych wydarzeń" – dodała Szlązak.

Oprócz obrazów olejnych i akwarel, na wystawie znajdą się również rzadko eksponowane rysunki i szkice artysty.

"Szkicownik towarzyszył Michałowskiemu niemal wszędzie. Artysta szkicował i notował podczas pobytów na wsi, podczas studiów w Krakowie i Getyndze, podczas licznych podróży po Europie. Wszechstronnie wykształcony, Michałowski czerpał inspirację dla swoich obrazów, nie tylko z otaczającego go świata, ale i z dzieł zgromadzonych w największych europejskich muzeach: obrazów Rembrandta, Velazqueza, van Dycka czy Holbeina" – przypomniała koordynatorka.

Prezentowane na ekspozycji prace pochodzą z Muzeum Narodowego w Krakowie i w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu i ze zbiorów prywatnych.

Wystawę, którą będzie można oglądać do 26 lutego 2017 roku medialnym patronatem objęła m.in. Polska Agencja Prasowa oraz portal dzieje.pl

Agnieszka Pipała (PAP)

api/pat

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL