Kultura i sztuka po 1989 roku

13.12.2015 aktualizacja 19.07.2016

Suwałki: Wystawa o Monachium Wierusza-Kowalskiego

Dokumenty, zdjęcia, obrazy, listy należące do polskich malarzy ze szkoły monachijskiej - można oglądać na wystawie w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Ma przybliżyć klimat Monachium, w jakim żył i tworzył Alfred Wierusz-Kowalski.

Ekspozycja "Monachium Alfreda Wierusza-Kowalskiego" odbywa się w ramach obchodzonego w Suwałkach Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego - jednego z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. W tym roku przypada 100. rocznica śmierci artysty.

To ostatnia wystawa prezentowana w suwalskim muzeum w ramach obchodów. Wcześniej pokazywane były drzeworyty artysty, a następnie obrazy polskich monachijczyków m.in. Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Józefa Brandta, Jacka Malczewskiego, Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego, Stanisława Witkiewicza (ojciec), Włodzimierza Łosia.

Obecna wystawa – jak powiedziała PAP kuratorka Eliza Ptaszyńska z Muzeum Okręgowego w Suwałkach – ma przybliżyć Monachium, w jakim żył i tworzył Wierusz-Kowalski. "Chciałam pokazać jak wyglądało miasto w połowie XIX wieku, jak funkcjonowali tam polscy artyści, jak pracowali, jak byli związani z miastem, czy w końcu jak związani ze sobą" - mówiła.

Ptaszyńska powiedziała, że Monachium w tamtym okresie było prężnym ośrodkiem kultury. "Stawiało na sztukę i było bardzo sprzyjające artystom" - dodała. Mówiła, że otwierano szkoły, pracownie, miejsca wystawowe, dzięki czemu artyści mogli się rozwijać.

Oglądem monachijskich ulic rozpoczyna się właśnie wystawa. Można tu obejrzeć wielkoformatowe fotografie ulic, ale też zdjęcia pracowni, atelier, wycinki z prasy z epoki. "Wszystko po to, by widz mógł wczuć się w klimat miasta" - dodała kuratorka.

Jedna z sal została zaaranżowana na monachijską salę wystawienniczą, gdzie można obejrzeć obrazy m.in. Wierusza-Kowalskiego, ale też Brandta, Kazimierza Alchimowicza czy Franciszka Ejsmonda. Prezentowane są też katalogi z monachijskich wystaw, na których pokazywani byli polscy artyści.

Na wystawie można również przeczytać korespondencję, którą między sobą wymieniali artyści. Ptaszyńska powiedziała, że w listach widać jak bardzo byli ze sobą zżyci i starali się sobie pomagać w różnych sytuacjach. Monachijskich kolegów na karykaturach, które także można zobaczyć na ekspozycji, uwiecznił Wierusz-Kowalski.

Wystawa "Monachium Alfreda Wierusza-Kowalskiego" otwarta będzie do 15 marca 2016 roku. (PAP)

swi/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL