Wystawę "Malarze Normandii", na której prezentowane będą dzieła Claude'a Moneta i Auguste'a Renoir'a, będzie można od piątku oglądać w Szczecinie. Prace francuskich impresjonistów pozostaną w stolicy Pomorza Zachodniego do maja.
Ekspozycja "Malarze Normandii" będzie można zobaczyć w Muzeum Sztuki Współczesnej w Szczecinie, pochodzi ze zbiorów kolekcji stworzonej w 1992 r. przez Radę Regionu Dolnej Normandii (Conseil Regional de Basse-Normandie). Miejscem jej stałej prezentacji jest Abbaye aux Dames w Caen we Francji.
Do Szczecina przyjechało blisko 80 dzieł takich malarzy, jak m.in. Claude Monet, Auguste Renoir, Eugene Delacroix, Jean-Baptiste Camille Corot czy Gustave Courbet.
"Ta kolekcja jest wyjątkowa ponieważ pokazuje, jak tworzył się impresjonizm, pełny jego rozkwit, a także to, co działo się później" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom sekretarz kolekcji i kurator wystawy Steen Heidemann.
"Dyrektor kolekcji Alain Tapie zgromadził dzieła bardzo znanych malarzy takich, jak Monet, czy Boudin, ale nie tylko" - opowiadał Heidemann. "Są tutaj także artyści nieznani w okresie, w którym tworzyli, jak np. Cals, który przez cały okres twórczości miał jednego patrona, kupującego wszystkie jego obrazy" - dodał.
"Twórcy tamtego okresu malujący Normandię bawili się różnymi odcieniami szarości, która bardzo często tam występuje. Podobnie jak dziś, w Normandii niemal bez przerwy pada, jest szaro, a kiedy pojawia się błękitne niebo, to ten błękit także jest w odcieniu szarości" - żartował Heidemann.
Prace francuskich malarzy podzielono na cztery cykle, w zależności od tematu, który podejmowali twórcy. Pierwszy z nich poświęcony jest twórczości powstałej na farmie Saint-Simeon, gdzie spotykali się najwybitniejsi artyści epoki. Drugi cykl to normandzkie wybrzeże, bardzo popularne, jako inspiracja dla twórców w tamtym okresie. Trzecią grupą była normandzka wieś, ostatnią - pejzaże znad Sekwany.
Wystawie towarzyszyć będzie rozbudowany program edukacyjny, przeznaczony zarówno dla indywidualnych odbiorców, jak i zorganizowanych grup szkolnych.
W sobotę zaplanowano oprowadzanie kuratorskie, w którym weźmie udział dyrektora kolekcji Alain Tapie. Wystawę będzie można oglądać w Szczecinie do 22 maja.
Kolekcja prezentowana była wcześniej w wielu miejscach w Europie. Dzieła sztuki wystawiano między innymi we Francji, Austrii i Stanach Zjednoczonych, a także w galeriach narodowych Estonii, Łotwy, Ukrainy i Białorusi.
Patronat honorowy nad wystawą objęli ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler i marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. (PAP)
res/agz/