Ok. 260 obiektów - a wśród nich rzeźby, obrazy, plakaty - znajdzie się na otwieranej w czwartek wystawie "Sztuka polska: Niezłomny duch" w Muzeum Narodowym Korei. To pierwsza polska ekspozycja w tym muzeum.
W uroczystym otwarciu wystawy będzie uczestniczyła minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.
Ekspozycja - pod nazwą „Skarby z kraju Chopina” - wcześniej była pokazywana w Pekinie. Ze względu na ogromne zainteresowanie wystawą, została ona przeniesiona do Muzeum Narodowego Korei.
Wystawa pokazuje historię polskiej sztuki - od średniowiecznych rzeźb poprzez dzieła mistrzów polskiego malarstwa XIX wieku, aż po sztukę XX wieku.
"Wybór obiektów na wystawę kierowany był - z jednej strony - ich charakterem typowym dla sztuki polskiej, z drugiej - ich artystyczną klasą. Staramy się pokazać swoiste cechy sztuki polskiej, jaką jest przykładowo doniosła rola malarstwa historycznego w wieku XIX. Z drugiej strony, próbujemy zbliżyć ją koreańskiemu widzowi, wskazując na pewne bliskości, których świadectwem mogą być wpływy orientalne, typowe dla czasów sarmatyzmu" – wyjaśnia kuratorka wystawy profesor Maria Poprzęcka.
Wśród prezentowanych dzieł sztuki polskiej znajdą się średniowieczne Piękne Madonny, zbroje i skrzydła husarskie, obraz Jana Matejki „Stefan Batory pod Pskowem”, witraż Stanisława Wyspiańskiego „Bóg Ojciec – Stań się!” zaprezentowany w formie przezrocza, rzeźba „Tchnienie” Xsawerego Dunikowskiego, folklorystycznie dekoracje Zofii Stryjeńskiej, wczesna rzeźba Aliny Szapocznikow „Róża”.
Na życzenie muzealników koreańskich ekspozycja została rozszerzona o eksponaty bezpośrednio związane z Fryderykiem Chopinem i Mikołajem Kopernikiem - są to m.in. odlew dłoni Chopina, portrety kompozytora namalowane przez Wojciecha Weissa i Janusza Przybylskiego, obraz Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” i kopie przyrządów naukowca.
Wydarzenia towarzyszące wystawie to koncert pianisty Macieja Grzybowskiego oraz cykl wykładów na temat historii i kultury polskiej m.in. filmu i designu. Wykład poświęcony polskiej kinematografii poprowadzi koreański reżyser Song Il Gon, który studiował w Łodzi i doskonale mówi po polsku.
Głównym koordynatorem wystawy jest Iwona Danielewicz z Muzeum Narodowego w Warszawie, a ze strony koreańskiej Seung-ik Kim i Kim Woollim z Muzeum Narodowego Korei. Wystawę przygotowało Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe Korei w Seulu i Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Muzeami Narodowymi w Krakowie i Poznaniu. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawę zorganizowano przy wsparciu Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Seulu. (PAP)
agz/ dym/