Dzieła wybitnych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Edwarda Dwurnika i Henryka Stażewskiego, zostały wkomponowane w wielką instalację na wystawie "Sztuka w naszym wieku" w Galerii Zachęta w Warszawie. Ekspozycja czynna będzie od soboty.
Wystawa, która odbywa się w trzech salach Zachęty, przybrała formę wypełniającej przestrzeń galerii instalacji. Składają się na nią dzieła przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Edwarda Dwurnika, Henryka Stażewskiego, Jerzego Tchórzewskiego, Tadeusza Dominika, jak też rozmaite przedmioty "przeniesione z życia do galerii", artefakty - rzeźby i instalacje stworzone z myślą o tej konkretnej wystawie.
Wszystko, zgodnie z intencjami autorów wystawy, młodych artystów Rafała Dominika i Szymona Żydka, ma być zaproszeniem do zastanowienia się nad sztuką współczesną, do dyskusji ze stereotypowym widzeniem i podejściem do sztuki. Ma też być próbą pokazania estetycznych zależności między życiem a sztuką.
Przykładem takich zależności jest fragment rzeźby poliuretanowej pt. "Live HD", przedstawiający aparat fotograficzny, który ostrym nożem atakuje obraz malarstwa realistycznego; ma on mówić o tym, że fotografia od czasu, gdy się pojawiła, z jednej strony przejęła rolę realistycznego odwzorowywania rzeczywistości, która dotychczas pełniło malarstwo realistyczne, a z drugiej uwolniła malarstwo od konieczności wiernego przedstawiania świata.
Na wystawie wybrane z kolekcji prace prezentowane są w zestawieniu z utworami muzyki pop, historiami z lokalnych gazet, internetowymi memami, makietami czy wykresami giełdowymi.
Wśród podejmowanych przez twórców wystawy zagadnień znalazły się takie, jak rozwój mediów artystycznych, mechanizmy, w ramach, których nowe rozwiązania technologiczne przejmują funkcje technik artystycznych, relacja pomiędzy sztuką współczesną a innymi przejawami ludzkich aktywności.
Ta wystawa-instalacja, za pomocą różnych mediów i technologii przedstawia sztukę współczesną, jako łatwo dostępne źródło inspiracji, rozmywa też granicę oddzielającą kunszt artysty od umiejętności przydatnych w codziennym życiu.
Wystawa "Sztuka w naszym wieku" powstała z okazji jubileuszu 15-lecia Fundacji Sztuki Polskiej ING. Tworzona przez nią kolekcja prac powstałych po 1990 roku od samego początku prowadzona jest przy wsparciu merytorycznym Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki. Kolekcja składa się z 159 dzieł sztuki, głównie malarstwa, ale również fotografii, rysunków, prac wideo i rzeźb. Kolekcja prezentowana jest na stronie www.ingart.pl, a składające się na nią prace są często wypożyczane na wystawy w Polsce i za granicą.
Kolekcja Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki to ponad 3600 obiektów (malarstwo, rzeźba, instalacja, wideo, prace na papierze) oraz bardzo bogata historia, dzięki której zbiory galerii są tak różnorodne i dokumentują rozwój sztuki polskiej od końca lat 40. do dziś. Znajdują się tam prace m.in. klasyków sztuki polskiej XX wieku (Tadeusz Kantor, Edward Krasiński, Erna Rosenstein, Henryk Stażewski, Alina Szapocznikow), a także światowej sławy współczesnych artystów polskich (Mirosław Bałka, Katarzyna Kozyra, Zbigniew Libera, Wilhelm Sasnal, Krzysztof Wodiczko) czy uznanych twórców młodszej generacji (Wojciech Bąkowski, Aneta Grzeszykowska, Julita Wójcik) i mniej znanych autorów. Choć Zachęta jest galerią wystaw czasowych, reprodukcje prac z kolekcji są stale dostępne na stronie internetowej galerii na licencjach Creative Commons.
Na zaproszenie Fundacji duet artystyczno-kuratorski w składzie Rafał Dominik i Szymon Żydek przygotował wystawę, która przybliża i tłumaczy zawiłości związane z odbiorem i wykorzystaniem sztuki współczesnej w codziennym życiu. Zgromadzone w kolekcjach obu instytucji prace potraktowane zostały nie jako autonomiczne dzieła, lecz jako elementy większej całości — zanurzone w społecznej, estetycznej i historycznej rzeczywistości. Ze strony Zachęty współpracowała z artystami: Maria Świerżewska-Franczak.
Rafał Dominik (1985 r.) to artysta, absolwent warszawskiej ASP (dyplom 2009 w pracowni Leona Tarasewicza). Malarz, twórca obrazów cyfrowych, murali, rzeźb, kolaży, ilustracji, filmów, mebli, współtwórca zespołu disco-polo Galactics i członek studia projektowego Czosnek Studio. Jego prace pokazywane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w WM Gallery Amsterdam, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, galerii Arsenał w Poznaniu.
Szymon Żydek (1987 r.) jest kuratorem, producentem i badaczem architektury. To absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (Kulturoznawstwo - wiedza o kulturze) oraz Royal Institute of Art w Sztokholmie (Teoria i historia architektury). Współpracownik studia architektonicznego WWAA, galerii Raster oraz Fundacji Bęc Zmiana. Członek studia projektowego Czosnek oraz Wolnego Uniwersytetu Warszawy. W swojej praktyce zajmuje się kwestiami z pogranicza architektury, sztuki i życia codziennego.
Wystawa "Sztuka w naszym wieku" czynna będzie do 31 stycznia 2016 r. (PAP)
abe/ agz/