Projekty i rysunki architektoniczne, archiwalne fotografie, a także prototypy i patenty mebli można od czwartku zobaczyć na wystawie poświęconej twórczości Bohdana Lacherta, architekta polskiego modernizmu w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Wystawa „Awers/Rewers. Architekt Bohdan Lachert” to szeroka prezentacja twórczość Lacherta, jednego z najwybitniejszych polskich architektów awangardowych – poinformowała PAP Marta Czyż, rzecznik prasowy Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Lechert był współtwórcą grupy modernistów „Praesens”, a także partnerem Józefa Szanajcy w spółce architektonicznej „Lachert & Szanajca”. „To najlepiej rozpoznawalny duet w historii architektury nowoczesnej w okresie dwudziestolecia międzywojennego” - powiedział Czyż.
Organizatorzy podkreślają, że wystawa to próba ukazania wielowątkowych dokonań artystycznych Lacherta. „Wykorzystanie nieznanych dotychczas projektów, koncepcji i opracowań studialnych pozwoliło na zaprezentowanie nie tylko jego dorobku z okresu międzywojennego, lecz także twórczości powojennej, która – za wyjątkiem osiedla Muranów Południowy – jest znacznie mniej znana” - podkreśliła Czyż.
Dodała, że tytułowy awers twórczości Lacherta reprezentuje jego własny dom, zrealizowany w 1928 roku przy ulicy Katowickiej 9 w Warszawie. „Rewersem stanie się natomiast zaprojektowany już po wojnie i nigdy niezrealizowany studialny dom atrialny” - powiedziała rzeczniczka.
Koncepcja wystawy oparta jest w głównej mierze na nigdy dotąd nieprezentowanych, ani niereprodukowanych w literaturze archiwaliach. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. projekty i rysunki architektoniczne, fotografie archiwalne, makiety, rzeźby, prototypy i patenty mebli, a także teksty Lacherta.
Prezentowane obiekty pochodzą przede wszystkim ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, a także m.in. ze zbiorów Biblioteki Narodowej, Zbiorów Fotografii i Rysunków Pomiarowych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Zakładu Architektury Polskiej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Archiwum Akt Nowych.
Ekspozycja została przygotowana w związku z 30. rocznicą śmierci Bohdana Lacherta oraz ogłoszeniem roku 2017 Rokiem Awangardy.
Wystawę można oglądać do 2 kwietnia.(PAP)
autor: Agata Tomczyńska, Piotr Doczekalski
ato/ pdo/ agz/