W Muzeum Historycznym Miasta Gdańska powstanie w ciągu trzech lat wystawa stała pokazująca całe dzieje miasta od czasów średniowiecznych do nowożytnych. To pierwsza tego typu ekspozycja w istniejącej od 45 lat placówce. Jej pierwsza część ma być otwarta we wrześniu 2015 r.
"To duże wyzwanie zarówno organizacyjne, jak i finansowe dla muzeum, ale też i konieczność oraz misja naszej instytucji. Takiej całościowej opowieści o Gdańsku i jego historii nie było do tej pory w muzeum. Dzieje miasta zwiedzający poznają teraz w sposób cząstkowy m.in. za pośrednictwem wystaw czasowych" - powiedział PAP kurator MHMG Janusz Trupinda.
Okazją do zorganizowania przekrojowej wystawy o historii Gdańska stało się ustanie z końcem grudnia 2014 r. umowy najmu z restauracją mieszczącą się przez wiele lat na parterze Ratusza Głównomiejskiego, głównej siedziby MHMG. W zabytkowej Komorze Palowej wykorzystywanej do niedawna przez lokal organizowane będą teraz wystawy czasowe, które do tej pory zajmowały główne sale ratusza. Ta parterowa część ratusza była wykorzystywana do celów gastronomicznych już od marca 1972 r., kiedy pojawiła się tam kawiarnia.
Wystawa powstanie w trzech etapach: we wrześniu 2015 r. otwarta zostanie ekspozycja o historii miasta od XV do XVIII wieku do rozbiorów, prezentująca "złoty wiek" w dziejach Gdańska; w 2016 r. ma być gotowa wystawa obejmująca okres pruski do powstania Wolnego Miasta Gdańska, a w 2017 r. poświęcona okresowi średniowiecza.
"Ta ostatnia część wystawy prezentująca początki miasta, wieki średniowiecza i obecność Krzyżaków w Gdańsku powstanie w najbardziej frapującym miejscu, nieudostępnianym wcześniej do zwiedzania, czyli piwnicach ratusza" - dodał Trupinda.
Janusz Trupinda: Na tę wystawę wybierzemy takie elementy, które będą dużo mówić o wyjątkowości miasta. Będą to zagadnienia związane z gospodarką, nauką, religią, ale też i życiem codziennym. Zakładamy, że ekspozycja ta - w części w interaktywna z różnymi zagadkami i łamigłówkami do rozwiązywania - będzie łatwa w odbiorze zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Powierzchnia piwnic to kilkaset metrów kwadratowych. Są one suche i w dobrym stanie.
"Opanowany został problem z wodą zalewającą fundamenty ratusza, trzeba jeszcze wykonać ostateczne izolacje. Piwnice zniszczone są zaś w pewnym stopniu przez powojenne przebudowy. Nikt bowiem wtedy nie zakładał, że będą one przeznaczone do zwiedzania, pełniły funkcje gospodarcze. Na ścianach piwnic widać wszystkie okresy historyczne, od średniowiecza po współczesność. Przeprowadziliśmy już badania archeologiczne, a teraz rozpoczynają się prace konserwatorskie" - zaznaczył Trupinda.
Przygotowanie piwnic na cele wystawiennicze będzie dużym zadaniem dla muzealników. "Chcemy to zrobić w takim kierunku jak zostały zaaranżowane podziemia pod rynkiem krakowskim, czyli na zasadzie multimedialnej opowieści o początkach Gdańska. Wiadomo, że z tego okresu artefaktów jest stosunkowo niewiele. Dzięki obrazowi i dźwiękowi będziemy chcieli ludzi trochę zaczarować" - objaśnił kurator MHMG.
Z trzech części wystawy o Gdańsku największą pod względem powierzchni będzie ekspozycja prezentująca dzieje miasta od XV do XVIII wieku. Obejmie ona głównie reprezentacyjne piętro ratusza, począwszy od Sieni, przez Salę Czerwoną oraz pomieszczenie, gdzie obecnie organizowane są wystawy czasowe.
"Na tę wystawę wybierzemy takie elementy, które będą dużo mówić o wyjątkowości miasta. Będą to zagadnienia związane z gospodarką, nauką, religią, ale też i życiem codziennym. Zakładamy, że ekspozycja ta - w części w interaktywna z różnymi zagadkami i łamigłówkami do rozwiązywania - będzie łatwa w odbiorze zarówno dla dzieci, jak i dorosłych" - dodał Trupinda.
Trzyczęściową wystawę o historii Gdańska uzupełni istniejąca już ekspozycja ukazująca życie miasta w latach przedwojennych, która będzie nieco zmodyfikowana oraz zdjęcia z Gdańska po 1945 r. pokazywane obecnie w budynku ratusza.
Koszt zorganizowania pierwszej części wystawy szacowany jest na ok. 1,2 mln zł i będzie pokryty z budżetu muzeum. O współfinansowanie dwóch pozostałych etapów tworzenia ekspozycji placówka planuje starać się z dotacji Unii Europejskiej.
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zostało powołane do życia w marcu 1970 r. jako swoją główną siedzibę otrzymując od władz miasta budynek Ratusza Głównego Miasta przy ulicy Długiej. Obecnie MHMG dysponuje kilkoma innymi oddziałami m.in. Dworem Artusa, Zespołem Przedbramia, Katownią, Wieżą Więzienną, Twierdzą Wisłoujście i Domem Uphagena. (PAP)
rop/ pś/