Blisko 80 zdjęć przedstawiających Johna Fitzgeralda Kennedy’ego w dzieciństwie, młodości i w czasach sprawowania urzędu prezydenta USA można od środy oglądać w Mini Galerii Krakowskiego Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej.
"Prezydentura Kennedy'ego przypadła na złoty wiek fotografii prasowej w Ameryce. Fotografowie i operatorzy wykorzystywali wizerunek prezydenta i jego młodej rodziny, by ukazać wizję nowej Ameryki, mocarstwa zaangażowanego w budowanie lepszej przyszłości dla swoich obywateli" – mówiła podczas otwarcia wystawy pełniąca obowiązki konsula generalnego USA w Krakowie Pamnella DeVolder.
Podkreśliła, że John Fitzgerald Kennedy rozumiał potęgę mediów, był pierwszym prezydentem USA, który chętnie widział dziennikarzy w Białym Domu, a Amerykanie nigdy wcześniej nie mieli takiego dostępu do swojego prezydenta. "Chętnie uczestniczył w tworzeniu swojego publicznego wizerunku, by zdobyć poparcie dla: programu kosmicznego, Korpusu Pokoju, legislacji związanej z prawami obywatelskimi i imigracją, równych płac dla kobiet czy federalnego ubezpieczenia zdrowotnego dla osób starszych" – mówiła DeVolder.
P.o. konsula generalnego USA w Krakowie: Kennedy był silnym sprzymierzeńcem Polski i Polaków, a po wizycie, którą jako senator złożył w 1955 r. w Warszawie i Częstochowie był w USA uznawany za eksperta w polskich sprawach. Dla mnie ta wystawa ukazuje trwałe wartości prezydentury Kennedy'ego: odwagę, wolność, sprawiedliwość, służbę oraz wizję.
Dodała, że Kennedy był silnym sprzymierzeńcem Polski i Polaków, a po wizycie, którą jako senator złożył w 1955 r. w Warszawie i Częstochowie był w USA uznawany za eksperta w polskich sprawach. "Dla mnie ta wystawa ukazuje trwałe wartości prezydentury Kennedy'ego: odwagę, wolność, sprawiedliwość, służbę oraz wizję" - powiedziała DeVolder.
Wystawa "Amerykański wizjoner: Życie i czasy Johna F. Kennedy'ego" jest jednym z wydarzeń organizowanych w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin JFK. Składa się na nią 77 zdjęć zrobionych od 1918 r. do pogrzebu zastrzelonego w zamachu prezydenta USA w listopadzie 1963 r.
Fotografie pochodzą z różnych amerykańskich źródeł: z Biblioteki Prezydenckiej Johna F. Kennedy’ego, Fundacji im. Johna F. Kennedy’ego, Getty Images, zbiorów prywatnych oraz archiwów rodziny Kennedych.
Jak podkreślają organizatorzy wystawy żaden ówczesny polityk nie był fotografowany równie często co JFK, począwszy od ubiegania się w 1946 r. po raz pierwszy o miejsce w Kongresie po tragiczną śmierć w Dallas w 1963 r. Fotografowie dokumentaliści tacy jak Ed Clark, Ralph Crane, Philippe Halsman, Jacques Lowe, Steve Schapiro i Sam Vestal zdołali uchwycić atmosferę lat 60.
Wystawa "Amerykański wizjoner: Życie i czasy Johna F. Kennedy'ego" jest jednym z wydarzeń organizowanych w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin JFK. Składa się na nią 77 zdjęć zrobionych od 1918 r. do pogrzebu zastrzelonego w zamachu prezydenta USA w listopadzie 1963 r.
Na wystawie można zobaczyć zdjęcia z dzieciństwa i młodości Kennedy'ego m.in. portret rocznego Johna na plaży w Hull w stanie Massachusetts nad Zatoką Bostońską, z rodzeństwem w 1926 r., podczas podróży po Europie w 1937 r., na parkiecie podczas 18. urodzin siostry Eunice obchodzonych w Londynie. Są także fotografie z czasów służby w Marynarce Wojennej USA.
Związek Johna F. Kennedy'ego z Jackie dokumentują m.in. zdjęcia: z narzeczoną na jachcie wykonane podczas sesji dla magazynu "Life", z przyjęcia ślubnego oraz fotografia zrobiona w automacie prawdopodobnie w czasie miesiąca miodowego.
Oglądając wystawę można prześledzić także karierę polityka od kampanii wyborczej do Kongresu w 1946 r, kampanii do Senatu, poprzez kampanię prezydencką 1960 r., w tym debatę z kontrkandydatem Richardem Nixonem, po wyborcze zwycięstwo i inaugurację prezydentury w styczniu 1961 r.
Ekspozycja ukazuje jak bardzo zmienił się Biały Dom, w którym pojawiły się dzieci: Caroline i John junior. Na jednym ze zdjęć uwiecznione zostało spotkanie prezydenta USA z 16-letnim Billem Clintonem, który później twierdził, że ta chwila zaważyła na wyborze jego drogi życiowej. Wystawę zamykają zdjęcia zrobione podczas wizyty Johna F. Kennedy'ego w Dallas, zamachu i pogrzebu 35. prezydenta USA.
Wystawa powstała na podstawie książki "JFK: A Vision for America" autorstwa Stephena Kennedy'ego Smitha i Douglasa Brinkley'a, a zorganizował ją Konsulat Generalny USA oraz Krakowskie Forum Kultury (dawna nazwa: Śródmiejski Ośrodek Kultury). Można ją oglądać do 31 sierpnia. (PAP)
wos/ pat/