Prawie 150 prac malarza Józefa Hałasa można od piątku oglądać na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Ekspozycja prezentuje prace niemal ze wszystkich okresów życia wrocławskiego artysty.
Jak poinformowała PAP Marta Czyż, rzeczniczka Muzeum Architektury we Wrocławiu, prezentowane prace to zarówno malarstwo olejne i akrylowe na płótnie, jak i tusze, akwarele, gwasze na papierach. „To prezentacja dzieł Józefa Hałasa, od najwcześniejszych po ostatnie, namalowane tuż przed śmiercią artysty” - podkreśliła Czyż.
Jak podkreślają organizatorzy ekspozycji, prezentowane prace zostały tak dobrane, aby pokazać obszary, wokół których Hałas przez całe życie artystyczne krąży, próbując znaleźć możliwie najdoskonalsze rozwiązania w różnych technikach artystycznych.
Kurator wystawy Bogusław Deptuła podkreślił, że na dzieła Hałasa można spoglądać poza kontekstem, jako na „dzieła samowystarczalne, samorodne, pełne i skończone”. „Takimi wydają mi się jego reliefowe +deszcze+, abstrakcyjne kwadraty, a wreszcie najbardziej oszczędne ze wszystkich +Piony-skosy+. W tych dziełach Hałas jest chyba najbardziej sobą/osobą - wyrafinowanym malarzem najwyższej próby i doskonałości” - napisał w katalogu do wystawy Deptuła.
Józef Hałas urodził się w 1927 r. w Nowym Sączu; zmarł we Wrocławiu w 2015 r. W 1954 r. ukończył wrocławską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Dwa lata później współtworzył Grupę X, której członkami byli m.in. Maria Grabowska, Krzesława Maliszewska, Alfons Mazurkiewicz.
Od 1960 r. należał do Grupy Wrocławskiej skupiającej artystów różnych pokoleń, reprezentującej rozmaite postawy i poszukiwania twórcze. W pierwszym okresie twórczości uległ wpływom malarstwa Tadeusza Makowskiego i Paula Klee. W 2006 r. za całokształt twórczości artysta został uhonorowany Złotym Medalem Gloria Artis.
Hałas oprócz obrazów olejnych, tworzył również gwasze, rysunki, mozaiki i witraże. Najbardziej znane cykle jego obrazów to m.in. "Figury", "Góry", "Wnętrza", "Przeciwstawienia", "Piony - Skosy". Jego prace był pokazywane na ponad 300 wystawach w kraju i zagranicą.
Artysta o swojej twórczości pisał, że chodziło mu o stworzenie polskiego pejzażu współczesnego, "o zapełnienie tej luki, której nie załatwią nam w Europie". "Dlatego zajmowałem się najbanalniejszymi tematami - górami i morzem, myślę też - a może chodziło mi o wszystko, i o nowoczesne malarstwo pejzażowe, i o abstrakcję głębszą, wyprowadzoną ze studiów natury, i o wypowiedź wewnętrzną, niezależną od czasu. Chciałem wszystko" - napisał w 1980 r. w swoich notatkach prof. Hałas.
Największa kolekcję dzieł prof. Hałasa posiada wrocławskie Muzeum Narodowe.
Ekspozycję „Józef Hałas. Poszukiwania” w Muzeum Architekt we Wrocławiu można oglądać do 28 maja. (PAP)
pdo/ agz/