Wystawy poświęcone dzieciństwu i edukacji młodych arystokratów zaprezentuje w nowym sezonie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Muzeum mieści się w zespole pałacowo – parkowym, jednej z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce.
Pierwsza wystawa, której otwarcie w pałacowej Teatralni zaplanowano na kwiecień, nosić będzie tytuł „Bakalaureaty arystokraty”.
„Pod tym archaicznym tytułem znanym z korespondencji archiwalnej, oznaczającym m.in. egzamin maturalny, chcemy pokazać dzieciństwo i okres edukacji młodych arystokratów i ziemian” – powiedziała kustosz muzeum Karolina Wilkowicz.
Wystawa ma ukazywać różne etapy dorastania i kształcenia w rodzinie Zamoyskich, a także osób z nią spokrewnionych i rodzin ziemiańskich. Obejmować będzie okres od czasów Jana Zamoyskiego (1542–1605), kanclerza wielkiego koronnego i założyciela Akademii Zamojskiej – pierwszej prywatnej uczelni, aż do pierwszej połowy XX w.
Na wystawie znajdą się m.in. portrety dzieci ich rysunki oraz eksponaty związane ze światem zabaw i rozrywek - część ekspozycji zostanie zaaranżowana na pokój dziecięcy z minionych wieków. Można będzie zobaczyć różne akcesoria do nauki m.in. kałamarze, a także korespondencję dotyczącą edukacji młodzieży.
„Chcemy pokazać edukację domową, artystyczną, wojskową, religijną, jakim podawane były te arystokratyczne i ziemiańskie dzieci” – zaznaczyła Wilkowicz.
1 czerwca, w Dzień Dziecka - zostanie otwarta wystawa pt. „Narysuję ci bajkę”, na której prezentowane będą ilustracje z dawnych książek dla dzieci i młodzieży. Będą to wydawnictwa ze zbiorów biblioteki Zamoyskich w Kozłówce, ale też z innych instytucji i kolekcji prywatnych.
Wystawom towarzyszyć mają lekcje muzealne nawiązujące do tematyki dawnych gier i zabaw. Jesienią odbędzie się sesja naukowa poświęcona dzieciństwu i edukacji młodych ziemian i arystokratów.
W lipcu przy pałacowej kaplicy przygotowana będzie ekspozycja poświęcona prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, upamiętniająca jego obecność i działalność w Kozłówce w latach 1940–1941.
Zespół pałacowo - parkowy w Kozłówce, dawna siedziba polskiego rodu Zamoyskich, to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. Zbudowany został w XVIII w. w stylu późnego baroku, a na przełomie XIX i XX w. rozbudowany i urządzony przez pierwszego ordynata kozłowieckiego Konstantego Zamoyskiego.
Wnętrza pałacowe zachowały swój układ architektoniczny, wystrój i autentyczne wyposażenia. Zgromadzona tutaj kolekcja Zamoyskich liczy ponad 13 tys. obiektów - m.in. obrazy, meble, lustra, zastawy stołowe, biblioteka, instrumenty muzyczne. Pałac otoczony jest 20-hektarowym parkiem.
Obecnie mieści się tam Muzeum Zamoyskich, które jest popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców Lubelszczyzny i cieszy się też dużym zainteresowaniem turystów. W ubiegłym sezonie miejsce to odwiedziło ok. 209 tys. osób. (PAP)
ren/ agz/