Prace obchodzącego 70. urodziny Wojciecha Grzymały, ilustratora i rysownika, współpracownika „Szpilek” i „Karuzeli”, można oglądać w Płockiej Galerii Sztuki. Retrospektywna wystawa „Rękoczyny” to po latach emigracji powrót artysty do rodzinnego miasta.
Na ekspozycji, która będzie czynna do 3 marca, są prezentowane m.in. rysunki i ilustracje prasowe wykonane w technikach tuszu, aerografu i akwareli, a także rzeźby, okładki płyt i grafiki cyfrowe – w sumie ponad 200 prac.
Pokazywane na wystawie prace, pochodzące z okresu od lat 70. XX wieku do 2018 r., uzupełniają osobiste pamiątki artysty, w tym rodzinne fotografie i dokumenty. Jest wśród nich także ozalid - odbitka korektorska numeru „Szpilek” z grudnia 1981 r., który nie został wydrukowany z powodu wprowadzenia stanu wojennego.
Jak podkreśliła podczas piątkowego wernisażu dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicja Wasilewska, wystawa „Rękoczyny” umożliwia retrospektywne spojrzenie na trwającą już od niemal pół wieku wszechstronną twórczość Wojciecha Grzymały.
„Artysta powrócił dziś do Płocka za sprawą wyjątkowej okoliczności. Są to przypadające w tym roku, a dokładnie 14 lutego, jego 70. urodziny. Prezentowana wystawa jest więc retrospektywna i jednocześnie jubileuszowa. To niezwykle bogaty i różnorodny zestaw prac. W większości są to rysunki, ilustracje i rzeźby satyryczne, w tym najwcześniejsze z lat 70. i 80. XX wieku, a także prace najnowsze, powstałe w ubiegłym roku grafiki komputerowe” – powiedziała Wasilewska.
„Wojciech Grzymała oprócz tego, że jest artystą ogromnie cenionym w środowisku rysowników, twórców satyry, jest przede wszystkim bardzo ciekawym świata człowiekiem z ogromnym poczuciem humoru, który potrafi świetnie, z pazurem, przekazać w swych pracach doświadczenie życiowe i zawodowe” – dodała szefowa Płockiej Galerii Sztuki.
Na inaugurację retrospektywnej i zarazem jubileuszowej wystawy Wojciecha Grzymały w jego rodzinnym mieście przygotowano dla artysty specjalny urodzinowy tort. Na wernisażu obecni byli m.in. znajomi i przyjaciele artysty. „Wszystko, co chciałbym powiedzieć, jest w moich pracach, które są tu prezentowane. Odzwierciedlają one wszystkie lata mojej dotychczasowej twórczości” – oświadczył Grzymała.
Honorowy patronat nad wystawą objął prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Wojciech Grzymała urodził się w 1949 r. w Płocku. Jego pierwsze ilustracje opublikowano w 1971. Przez wiele lat przygotowywał projekty graficzne dla wydawnictw. Współpracował z czasopismami „Szpilki” i „Karuzela”. W 1979 r. został członkiem sekcji graficznej ZAIKS. W 1987 r. wyjechał do USA, a następnie do Nowej Zelandii, gdzie pracował m.in. jako dyrektor artystyczny w „New Zeland Listener”, „Sunday Star-Times”. W latach 1993-2000 był dyrektorem kreatywnym w wydawnictwie „Twój Styl”, a także w kilku agencjach reklamowych. Obecnie mieszka w Wlk. Brytanii.
Grzymała był m.in. menadżerem ds. promocji warszawskiego Jazz Jamboree, projektantem okładek płyt analogowych, w tym zespołów Budka Suflera i Maanam, a także laureatem wielu nagród, m.in. II Ogólnopolskiej Wystawy Satyry „Zachęta'77” oraz Nagrody Muzeum Karykatury na „Satyrykonie'80”.(PAP)
mb/ wus/