Tkaniny, sprzęt, narzędzia, przybory i akcesoria domowe wykonane w kilkunastu spółdzielniach i zakładach Cepelii znajdą się na wystawie „W polskim stylu. 65 lat Cepelii", którą od środy będzie można oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Jak informują PAP pracownicy muzeum na ekspozycję składają się kilimy, gobeliny, hafty i dywany gromadzone w placówce od 1960 roku w dziale tkaniny artystycznej. Będą im towarzyszyć - wypożyczone od prywatnych osób pojedyncze meble i domowe utensylia: zydelki, ławy, krzesła, stoliki, świeczniki, lustra, kompozycje zdobnicze.
Kurator wystawy Małgorzata Wróblewska Markiewicz przypomina, że pokazywane eksponaty były zaprojektowane i wykonane z myślą o wyposażeniu wnętrz i dekorują je do dzisiaj. Od pewnego czasu są przedmiotem kolekcjonerskich pasji. Zwraca ona uwagę, że 65-lecie Cepelii przypada na okres kolejnej fali zainteresowania folklorem. Jak mówi, jest on obecny w designie, modzie i w muzyce. Powraca moda na ręczne tkanie i haftowanie ludowych motywów, na kultywowanie - odkrywanych na nowo - dawnych technik rękodzielniczych.
Organizatorzy ekspozycji przypominają, że historia wystaw prezentujących dorobek Cepelii w Centralnym Muzeum Włókiennictwa jest "wyjątkowo długa", a rozpoczęto ją jeszcze w ramach działu tkactwa, w 1954 roku. Od tej pory wielokrotnie w muzeum przedstawiano m.in. rękodzieło tkackie, rzeźbę, zabawki, ubiory czy twórczość projektantów związanych z Cepelią. Pięć lat temu, na 60-lecie Cepelii, przygotowany został przekrojowy pokaz. W roku ubiegłym zaprezentowano ceramikę z Bolesławca oraz kolekcję użytkowo-dekoracyjnych lnów ze zbioru działu tkanin ludowych.
Anna Filipowicz-Mróz z Fundacji "Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło - współorganizatora wystawy przypomina, że Cepelia jako Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego powstała w 1949 roku. Dzięki swojej działalności podtrzymywała istnienie w niejednym regionie strojów ludowych, garncarstwa, kowalstwa, bursztyniarstwa, wycinankarstwa i wielu innych gałęzi ludowej wytwórczości. Niezwykle ważnym aspektem działalności Cepelii było i jest upowszechnianie i promocja kultury chłopskiej.
Wystawa będzie czynna do 4 stycznia przyszłego roku.
Anna Filipowicz-Mróz z Fundacji "Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło - współorganizatora wystawy przypomina, że Cepelia jako Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego powstała w 1949 roku. Dzięki swojej działalności podtrzymywała istnienie w niejednym regionie strojów ludowych, garncarstwa, kowalstwa, bursztyniarstwa, wycinankarstwa i wielu innych gałęzi ludowej wytwórczości. Niezwykle ważnym aspektem działalności Cepelii było i jest upowszechnianie i promocja kultury chłopskiej. Pomóc w tym miały i mają m.in. wystawy sztuki ludowej, kiermasze, targi sztuki ludowej, występy regionalnych zespołów pieśni i tańca.
Cepelia rozwinęła sieć sklepów: w 1970 r. było ich ponad 200; dziesięć lat później ponad 300. W latach 80. ubiegłego wieku istniały 83 cepeliowskie spółdzielnie pracy, regionalne biura sprzedaży, galerie i salony wystawienniczo-handlowe.
Przełom lat 1989 i 1990 przyniósł duże zmiany w organizacji i działalności Cepelii. W 1990 roku powołana przez istniejące i działające spółdzielnie rękodzieła ludowego i artystycznego rozpoczyna swą działalność Fundacja "Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło. Jej celem jest ochrona, rozwijanie i propagowanie rękodzieła ludowego i artystycznego, sztuki oraz przemysłu artystycznego.
Fundacja prowadzi swoją działalność samodzielnie, a także poprzez spółki handlowe, sieć własnych sklepów i pawilonów wystawienniczych na terenie całej Polski. Obecnie zrzesza ok. 80 firm wytwórczych. Posiada 10 spółek handlowych, sieć ponad 60 własnych i 20 uprawnionych do używania logo Cepelii sklepów i pawilonów wystawienniczych, kadrę etnografów, artystów plastyków, rzeczoznawców.
W wytwórczości i handlu zatrudnia kilkaset osób oraz współpracuje z około 3 tys. twórców ludowych i dostawców wyrobów rękodzielniczych.
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi znajduje się na terenie b. fabryki należącej do Ludwika Geyera - tzw. Białej Fabryki. Zbudowana została w latach 1835-39. Ten kompleks klasycystycznych budynków uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej.
Na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa znajduje się także Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, który otwarto we wrześniu 2008 roku. W skansenie znajdują się obiekty przeniesione z różnych miejsc Łodzi. Wśród nich są m.in. drewniane domki rzemieślników z przełomu XIX i XX wieku. Jest też drewniana willa letniskowa jednego z b. przemysłowców oraz modrzewiowy kościółek ewangelicki. Po skansenie chodzi się dwiema wybrukowanymi "kocimi łbami" uliczkami. (PAP)
jaw/ mhr/