100 prac wybranych artystów z krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) można od soboty oglądać w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu na wystawie VISEGRAD4ART „Painting Rediscovery”.
Ekspozycja, która została przygotowana z inicjatywy Kancelarii Sejmu i Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, to 1. Międzynarodowa Wystawa Malarstwa Państw Grupy Wyszehradzkiej. Ma ona przybliżyć szerszej publiczności współczesne malarstwo artystów z państw V4.
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który objął patronatem wystawę, przypomniał w czasie otwarcia ekspozycji, że państwa Grupy Wyszehradzkiej od wielu lat współpracują w różnych obszarach, m.in. gospodarczym, politycznym, obronnym, infrastrukturalnym, bezpieczeństwa.
Jak mówił, ta współpraca dotyczy nas, żyjących obok siebie, którzy znamy się dobrze, „mamy podobną mentalność, mamy niejako wspólną historię, bo dzieje Wyszehradu 700-letnie o tym świadczą, a więc powinniśmy razem działać, bo łatwiej nam razem działać myśląc o przyszłości” – zauważył Kuchciński.
„Ta grupa ludzi z naszych pokoleń, których nazywamy twórcami, a więc ludzie kultury wysokiej, twórcy, myśliciele, wynalazcy to oni przecież pokonują granice i pokazują nam w jaki sposób my możemy później całą tą maszyną narodową ze sobą współpracować myśląc o przyszłości pozytywie, a nie żebyśmy nowe mury budowali” – zaznaczył marszałek. Zapewnił, że Sejm RP będzie służył takim działaniom.
Kurator artystyczny wystawy prof. Aurel Chiriac z Rumunii odnosząc się do tytułu ekspozycji „ponownego odkrywania malarstwa” zauważył, że „w tych czasach mrocznawych, w czasach o zapachu burzy, z problemami różnego rodzaju, jeżeli chcemy przeżyć niezłamani po ludzku i duchowo, musimy się cały czas znać i poznawać". "Musimy się odkrywać i odkrywać autentyczne wartości i kulturowe wymiary, które uczyniły nas jako ludzi, jako grupy, jako narody” – mówił.
Kurator projektu, prof. Janusz Cywicki, szef Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, powiedział, że wystawa jest próbą analizy malarstwa naszej części Europy. „Próbuje ponownie odkryć, odnaleźć malarstwo analizując jego siłę i prawdę przesłania w dynamicznie zmiennej sytuacji jednoczącej się Europy” – ocenił prof. Cywicki.
„Nowe malarstwo definiujące nowe cele to część wielkiego procesu zmian, którego jesteśmy świadkami. To, co przyniesie jutro definiuje się już dzisiaj” – dodał.
Kurator artystyczny wystawy prof. Aurel Chiriac z Rumunii odnosząc się do tytułu ekspozycji „ponownego odkrywania malarstwa” zauważył, że „w tych czasach mrocznawych, w czasach o zapachu burzy, z problemami różnego rodzaju, jeżeli chcemy przeżyć niezłamani po ludzku i duchowo, musimy się cały czas znać i poznawać". "Musimy się odkrywać i odkrywać autentyczne wartości i kulturowe wymiary, które uczyniły nas jako ludzi, jako grupy, jako narody” – mówił Chiriac.
Marszałek Sejmu w rozmowie z dziennikarzami ocenił wystawę jako znakomitą. „Artyści, kuratorzy przedstawili kontakt człowieka z człowiekiem ponad granicami, poszukiwanie nowych form wrażliwości, żeby przemówić sztuką, ale przede wszystkim odkrywanie malarstwa na nowo” – zauważył.
Odniósł się też do idei prof. Chiriaca, żeby pomyśleć o wystawach Wyszehrad plus, obejmujących jeszcze m.in. Rumunię, Ukrainę, Austrię. Ocenił, że jest to bardzo dobry pomysł. „To się mieści w naszych inicjatywach i to pozwala myśleć dość pozytywnie o współpracach, nie tylko w wymiarze politycznym i gospodarczym, ale o współpracy we wszystkich niemal formach aktywności naszej” – podkreślił.
Na ekspozycji, którą będzie można oglądać do 31 sierpnia, znalazło się 100 prac wybranych artystów z krajów Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier, po pięcioro z każdego kraju.
Wśród polskich twórców, których prace można obejrzeć jest Marta Antoniak, Mikołaj Kowalski, Tomasz Milanowski, Marcin Zawicki, Małgorzata Wielek-Mandrela.
Czechy reprezentują: Daniel Balaban, David Hanvald, Jan Merta, Jiri Kudela, Robert Salanda; Słowację - Milan Bočkay, Bohdan Hostinak, Martin Knut, Adam Szentpetery, Jan Vasilko; a Węgry - Laszlo feLugossy, Peter Lenkey-Toth, Janos Pataki, Robert Suto, Tibor Urban.(PAP)
api/ par/