Kultura i sztuka po 1989 roku

14.01.2016 aktualizacja 19.07.2016

W Skierniewicach otwarcie wystawy "Chłopi" w 160 wydaniach

 "Chłopi" w 160 wydaniach z kolekcji Zbigniewa Stania. "Chłopi" w 160 wydaniach z kolekcji Zbigniewa Stania.

Wystawę "Chłopi" w 160 wydaniach z kolekcji Zbigniewa Stania mogą od czwartku oglądać mieszkańcy Skierniewic. Ekspozycja prezentowana jest w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości i czynna będzie do 17 marca.

Jak poinformowała Małgorzata Lipska-Szpunar z RATP na wystawie prezentowane są różnojęzyczne wydania dzieła Władysława Reymonta. Na ekspozycji znalazły się m.in.: egzemplarze w języku chińskim, szwedzkim, chorwackim, hebrajskim czy polskim.

Wszystkie prezentowane książki pochodzą z prywatnej kolekcji Zbigniewa Stania - właściciela Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich. To w tej wsi Reymont umiejscowił akcję powieści "Chłopi".

Lipska-Szpunar zwróciła uwagę, że pamięć o Władysławie Reymoncie jest w "regionie wciąż żywa". Jak mówiła pisarz był związany przez wiele lat nie tylko z takimi miejscowościami jak Lipce, Krosnowa, Rogów, Przyłęk Duży, ale również ze Skierniewicami. "W Skierniewicach bywał, miał przyjaciół, grał w amatorskim teatrze" - mówiła.

W grudniu ub. roku minęła 90. rocznica śmierci Reymonta, któremu światową sławę przyniosła powieść "Chłopi".

Władysław Stanisław Reymont (1867-1925) - był jednym z głównych przedstawicieli nurtu realistycznego w prozie okresu Młodej Polski. Urodzony we wsi Kobiele Wielkie pod Radomskiem (obecnie Łódzkie), próbował w życiu różnych zawodów - był krawcem, pracował na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, występował w wędrownych teatrach, zajmował się dziennikarstwem. W 1892 r. debiutował, jako korespondent warszawskiego "Głosu" i nowelista w krakowskiej "Myśli".

W swych powieściach podejmował problematykę obyczajową, społeczną i historyczną. Znaczącą pozycją w twórczości Reymonta jest "Ziemia obiecana" - powieść przedstawiająca narodziny Łodzi przemysłowej na przełomie XIX i XX w. Za powieść "Chłopi", która powstała w latach 1899-1908, otrzymał w 1924 roku literacką Nagrodą Nobla. (PAP)

jaw/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL