Kultura i sztuka po 1989 roku

07.02.2017

W Szczecinie ekspozycja poświęcona performerowi Antoniemu Karwowskiemu

"Sekretna czerń mleka" "Sekretna czerń mleka"

Ekspozycję "Sekretna czerń mleka", pokazującą performerską działalność Antoniego Karwowskiego będzie można od najbliższego czwartku oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej w Szczecinie. Wystawie towarzyszy monografia artysty i konferencja poświęcona performance.

"Sekretna czerń mleka" to próba zarysowania pola performerskiej aktywności Karwowskiego, który uprawia ten gatunek sztuki od lat 70. XX w. Wystawa prezentuje dokumentację wczesnych antysystemowych akcji Karwowskiego z czasów PRL podejmowanych ze Zbigniewem Oleszyńskim w ramach Grupy "A", oraz indywidualne cykle od lat 90., w których Karwowski sięga do swoich osobistych doświadczeń.

"Pokazanie działalności performera na wystawie nie jest łatwym zadaniem" - powiedziała dziennikarzom we wtorek kuratorka ekspozycji Magdalena Lewoc.

"Musieliśmy zmierzyć się z wieloma sytuacjami, w których ulotność performance była pewnego rodzaju wyzwaniem (...). Na wystawie pojawi się dużo materiałów dokumentujących performance, a ponieważ performance sam w sobie jest sztuką obecności, akcji, działania, interakcji pomiędzy publicznością i artystą to zdecydowaliśmy się we współpracy z Antonim Karwowskim wzbogacić to wydarzenie obecnością innych artystów performerów" - wyjaśniła Lewoc.

Na czas otwarcia wystawy zaplanowano performance Karwowskiego i artystów z Polski i Niemiec, z którymi miał okazję współpracować. Następnego dnia odbędzie się konferencja "Sztuka akcji-moment i upływ czasu" poświęcona problematyce performance, jego specyfice i dokumentowaniu, a także prezentacje zaproszonych gości.

Karwowski, w działalności performance próbuje przetworzyć na obszar sztuki pamięć i swoje doświadczenia. "Stając w polu akcji rzeczywiście te zdarzenia przetwarzam wielokrotnie w formie serii i wtedy patrzę na siebie zupełnie inaczej, z innej perspektywy. Performance ma dla mnie istotne znaczenie, nie tylko jako komunikat, czy przesłanie dla odbiorcy, ale również ma dla mnie znaczenie bardzo osobiste" - wyjaśnił Karwowski.

Artysta sięga pamięcią do Goniądza, miejsca w którym się urodził, a w którym przed wojną mieszkali Polacy i Żydzi. "To miasto i okres pierwszych lat dzieciństwa to jest to mleczne źródło, które też ma swoją drugą, ciemną stronę. Próbuję poprzez performance, eksplorację tych zdarzeń przejrzeć i pokazać tę ciemną stronę. To jest widoczne w moich projektach i filmach, gdzie mierzę się np. z pogromem Żydów w miasteczku" - dodał Karwowski.

Wystawie towarzyszy polsko-angielska monografia poświęcona twórczości Karwowskiego, w której osobiste refleksje autora uzupełniają eseje Yarona Davida, Krzysztofa Gutfrańskiego, Magdaleny Lewoc, Borisa Nieslonego, Artura Tajbera i Ryszarda Ziarkiewicza.

Wystawę "Sekretna czerń mleka" będzie można oglądać do 30 kwietnia br. Jej organizatorem jest Muzeum Narodowe w Szczecinie, a współorganizatorami m.in. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, a także PAErsche Aktionslabor NRW.(PAP)

res/ pat/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL