Okupacja niemiecka

29.04.2018

W Wilczym Szańcu powstała ekspozycja sprzętu militarnego

Niszczyciel czołgów Hetzer wydobyty w 2007 r. z dna Morza Bałtyckiego przez członków Fundacji Latebra. Fot. PAP/S. Kraszewski Niszczyciel czołgów Hetzer wydobyty w 2007 r. z dna Morza Bałtyckiego przez członków Fundacji Latebra. Fot. PAP/S. Kraszewski

W Wilczym Szańcu, byłej kwaterze Hitlera, powstała ekspozycja sprzętu militarnego. Turyści już podczas "majówki" będą mogli zobaczyć m.in. niemiecki pojazd pancerny z okresu II wojny światowej; tego typu pojazdów Niemcy używali przeciw warszawskim powstańcom.

Jak powiedział PAP nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz, które w imieniu Skarbu Państwa zarządza tym miejscem, nadleśnictwo nawiązało współpracę z gdańską fundacją Laterba.

"Uzyskaliśmy dzięki temu pojazd niemiecki Hetzer, wojennego łowcę czołgów. Ciekawostką jest to, że podobny pojazd zdobyli 2 sierpnia w 1944 roku powstańcy warszawscy. Użyli go potem do walki przeciw Niemcom. 10 lat temu fundacja wydobyła Hetzera z dna Bałtyku, wyremontowała do stanu ekspozycyjnego. Gdy pojawił się on w Wilczym Szańcu, został wyeksponowany na barykadzie w jednym ze schronów jako jeden z eksponatów związanych z Powstaniem Warszawskim" - wyjaśnił Piotrowicz.

Leśnicy postanowili wyeksponować w Wilczym Szańcu sprzęt militarny związany z Powstaniem Warszawskim, gdyż to właśnie w tym miejscu Hitler podejmował decyzje dotyczące tłumienia tego zrywu.

"Myślę, że to jest dobre miejsce, by taki element patriotyczny wyeksponować dla grup zagranicznych, którzy nie zawsze słyszeli o Powstania Warszawskim"- dodał nadleśniczy.

Niemieckie działo pancerne z okresu II wojny światowej zbudowane było na podwoziu czołgu. Pojazd ten jest bardzo często nazywany niszczycielem czołgów i taką też funkcję pełnił w niemieckiej armii od kwietnia 1944 roku do końca wojny 1945 r. Niemcy wybudowali 2584 wozy, głównie w czeskich zakładach Skody.

Od 24 czerwca 1941 r. Wilczy Szaniec stał się główną kwaterą Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych III Rzeszy. Kwatera była głównym ośrodkiem decyzyjnym. Hitler przyjmował w niej najwyższych dygnitarzy reżimu nazistowskiego oraz przywódców państw sojuszniczych i satelickich III Rzeszy. Ponadto na stałe kwaterowali tam generałowie i oficerowie Wehrmachtu oraz funkcjonariusze SS. To przed nimi przywódca III Rzeszy wytyczał strategiczne cele oraz wygłaszał monologi na temat planów zdobycia „przestrzeni życiowej” na Wschodzie.

6 sierpnia 1942 r. w Wilczym Szańcu Hitler powiedział: „Pochłoniemy albo usuniemy śmieszne sto milionów Słowian”. W niewoli niemieckiej zostało zabitych lub zmarło z wycieńczenia, chorób i głodu ok. 3,3 mln jeńców radzieckich. Niemcy masowo mordowali Żydów oraz słowiańską ludność cywilną. W Wilczym Szańcu Hitler snuł plany całkowitego zniszczenia Moskwy; tu zapadła decyzja o blokadzie Leningradu i zagłodzeniu jego mieszkańców. 1 sierpnia 1944 r. na wieść o wybuchu powstania w Warszawie Hitler wydał rozkaz całkowitego zniszczenia miasta i eksterminacji wszystkich mieszkańców.

W Gierłoży 20 lipca 1944 r. płk Claus von Stauffenberg przeprowadził nieudany zamach na Hitlera.

Była kwatera Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży jest jednym z najbardziej odwiedzanych przez turystów miejsc. Od roku miejsce jest we władaniu Skarbu Państwa, w imieniu którego zarządzają nim Lasy Państwowe. Podczas ubiegłorocznej majówki Wilczy Szaniec tylko jednego odwiedziło ponad 5,5 tysięcy turystów a w całym roku ok. 300 tysięcy ludzi. (PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL