Europa i świat po 1989 roku

15.06.2018

W Wilnie otwarto wystawę fotograficzną „About Polska”

Na wileńskiej starówce w piątek, w ramach przedsięwzięć Nocy Kultury, została otwarta wystawa fotograficzna „About Polska” zachęcająca do odwiedzenia Polski.

Wystawa ustawiona w skwerze im. Konstantinasa Sirvydasa, przy którym znajduje się m.in. polska ambasada, na 22 planszach przedstawia współczesną Polskę: jej miasta, najważniejsze zabytki, przyrodę, modę, kuchnię i naukę. Zdjęcia są opatrzone komentarzami w języku litewskim.

„Tą wystawą chcemy zachęcić Litwinów do odwiedzenia naszego kraju. Chcemy, żeby nasi sąsiedzi przyjechali do nas nie tylko na zakupy, ale też na wakacje, na zwiedzanie, wzięli udział w polskich imprezach kulturalnych” - powiedział PAP Andrzej Kierulis z Instytutu Polskiego w Wilnie.

Instytut Polski w Wilnie, współorganizator wystawy, od 2009 roku na Litwie organizuje akcje promujące Polskę i polską turystykę.

Tegoroczna wystawa jest przygotowana na podstawie przewodnika wydanego przez polskie MSZ, który w tym roku ukazał się również w języku litewskim. Podczas otwarcia wystawy zainteresowani przewodnikiem otrzymali go bezpłatnie.

„Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona litewskiego odbiorcy i zainteresować go atrakcyjnością Polski” - powiedział Kirulis.

Wystawę zorganizowaną przez ambasadę Polski na Litwie i Instytut Polski w Wilnie na wileńskiej starówce można będzie oglądać do 8 lipca. Następnie będzie ona prezentowana w innych miastach kraju: Poniewieżu, Połądze i Taurogach.

Wystawa „About Polska” nie jest jedynym akcentem polskim w ramach Nocy Kultury w Wilnie. Polski program przygotował też Dom Kultury Polskiej (DKP) w Wilnie. Przez trzy godziny w piątek wieczorem przed DKP koncertowały polskie zespoły na Litwie: Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca „Wilia”, Zespół Tańca Ludowego „Zgoda” i Dziecięco-Młodzieżowy Zespół „100 Uśmiechów”.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

mbud/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL