Kultura i sztuka po 1989 roku

25.06.2016 aktualizacja 19.07.2016

Warszawa lat 50. i 60. na fotografiach Zbyszka Siemaszki - wystawa DSH

Warszawa, 1969. Ulica Świętokrzyska nocą – widok z Pałacu Kultury i Nauki. Fot. Zbyszko Siemaszko/FORUM Warszawa, 1969. Ulica Świętokrzyska nocą – widok z Pałacu Kultury i Nauki. Fot. Zbyszko Siemaszko/FORUM

Powojenne stołeczne osiedla i budynki m.in. Muranów, MDM, Centralny Dom Towarowy, Supersam czy Dworzec Gdański, ukazane na niezwykłych zdjęciach Zbyszka Siemaszki, można od czwartku zobaczyć na nowej plenerowej wystawie Domu Spotkań z Historią.

Wystawę "Sen o Mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki ze zbiorów Agencji FORUM" można oglądać na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej.

"Siemaszko był wybitnym fotografem przez wiele lat związanym z Warszawą. Na naszej wystawie postanowiliśmy pokazać jego zdjęcia architektury i urbanistyki. Nazwaliśmy ją +Sen o mieście+, ponieważ prezentuje zdjęcia, które w sposób trochę wykreowany, wyidealizowany pokazują nową, odbudowaną Warszawę. Są wystudiowane formalnie i tworzą pewien jednorodny świat. Siemaszko nie miał obecnych możliwości obróbki zdjęć, ale był świetnym fachowcem, artystą" - opowiadała PAP współkuratorka wystawy Katarzyna Madoń-Mitzner z Domu Spotkań z Historią, który organizuje ekspozycję wspólnie z Polską Agencją Fotografów FORUM.

Na zdjęciach można zobaczyć socrealistyczne budownictwo m.in. pl. Konstytucji czy osiedle Muranów. Ale także takie modernistyczne realizacje, jak Centralny Dom Towarowy, Supersam, Dworzec Gdański, budynki przystanków linii średnicowej PKP np. stacji Warszawa Powiśle czy przeszklone pawilony u zbiegu Marszałkowskiej i al. Jerozolimskich. "Siemaszko często fotografował Warszawę z wysoka, wchodził na dachy, latał samolotem czy helikopterem, robił zdjęcia z Pałacu Kultury, panoramy czy dalekie plany miasta. Dla uzyskania najlepszego efektu długo poszukiwał kadru, czekał na światło, zmieniał perspektywy" - relacjonowała Madoń-Mitzner.

Na wystawie można zobaczyć 35 czarno-białych zdjęć. "Wszystkie te fotografie są skupione na mieście, widzimy na nich ulice, budynki, wnętrza. Ludzie są raczej pokazani z dalekiego planu jako przechodnie, widzowie, klienci czy pasażerowie. Ukazana jest także komunikacja miejska, ówczesne samochody oraz mała architektura, jak przystanki czy kioski. Ale przede wszystkim jest to spójna wizja miasta, nowej Warszawy. Wszystko jest czyste, jasne, dopiero powstało, nie ma reklam, ani jeszcze zbyt wiele zieleni. Jest dużo modernistycznej architektury, także już nieistniejącej, np. Supersam - bryła i wnętrza. Można zobaczyć, jak wyglądał bar i sklep, przyjrzeć się pracom wybitnych plastyków, którzy często wtedy ozdabiali takie wnętrza" - mówiła kuratorka.

Jak zaznaczyła, wiele jest również zdjęć Warszawy nocą, fotografii neonów, oświetlonego miasta. "Sprawia tu ona wrażenie europejskiej metropolii, podczas gdy de facto w tym czasie była raczej dosyć ciemnym, szarym miastem. Na zdjęciach można również zobaczyć panoramy miasta z lotu ptaka, plaże nad Wisłą, zbudowany w 1955 roku Stadion Dziesięciolecia, różne odsłony Warszawy, najwięcej z centrum, które Siemaszko bardzo lubił fotografować" - powiedziała Madoń-Mitzner.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Agencji Forum. Fotograf Forum Wojciech Kryński wykonał także współczesne zdjęcia miejsc, które fotografował Siemaszko. "Będzie je można pobrać przez kody QR" - dodała kuratorka. Ekspozycję uzupełniają varsavianistyczne teksty Jerzego S. Majewskiego. Towarzyszy jej również 180 stronicowy polsko-angielski album opracowany przez Katarzynę Madoń-Mitzner i Krzysztofa Wójcika (współkuratora wystawy) prezentujący szerszy wybór warszawskich zdjęć Zbyszka Siemaszki z lat 50. i 60. XX w., w tym kilka kolorowych.

Patronem ekspozycji jest portal historyczny dzieje.pl.

Wystawa "Sen o Mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki ze zbiorów Agencji FORUM" będzie czynna do 30 października. (PAP)

akn/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL